, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Vokietija skubina reformas kitų namuose, bet ne savo. O gaila.
Kai Mario Monti tapo Italijos premjeru, Vokietijos farmacininkai sunerimo. Ne dėl to, kuo jis galėtų užsiimti Italijoje, bet todėl, kad dar būdamas Europos konkurencijos prievaizdu jis mėgino liberalizuoti profesionalių paslaugų, pavyzdžiui, teisės, medicinos ir farmacijos, rinkas.
M. Monti dabar mėgina atverti uždaras Italijos profesijų rinkas ir galvoja, kad didžiausia Europos ekonomika turėtų padaryti tą patį. Jis neseniai pasakė, kad Vokietijoje yra „daug erdvės paslaugoms liberalizuoti“.
Vokietijai nedažnai pasiūloma imtis reformų. Europa jai pavydi didžiulių gamybos įmonių, prekybos pertekliaus ir tvirtos darbo rinkos. Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy žada paversti savo šalį panašesne į Vokietiją.
Vokietijos galia piktina, ir jai retai kada priekaištaujama dėl silpnybių. Tačiau šalia galingos pramonės Vokietijoje yra gležna paslaugų rinka. Nuo 2000 iki 2007 metų rinkos paslaugų rinkos pridėtinė vertė augo 2,2 procento per metus, palyginti su 3,1 procento Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių vidurkiu.
Verslo paslaugų rinkoje našumas tarp 2000 ir 2008 metų Vokietijoje augo 0,9 procento, palyginti su 1,7 procento EBPO šalyse.
Tai varžo ekonomikos augimą. Vokietijos gyventojams senėjant, potencialus bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas 2020 metais smuks žemiau nei 1 procentas, teigiama praėjusią savaitę EBPO išleistoje šalies apžvalgoje.
BVP dalimi matuojamos investicijos yra gerokai žemiau Didžiojo septyneto (G-7) šalių normos. Tai yra viena iš prekybos pertekliaus priežasčių. Vokietija turi trūkumų švietimo, imigracijos ir finansų srityse, bet paslaugų rinkos apribojimai yra didelė problema. „Itin išsiskirianti problema yra liberalių profesijų apsauga“, – teigia Andreasas Wörgötteris iš EBPO.
Vaistinės gali priklausyti tik kvalifikuotiems vaistininkams, ir jų kiekis ribotas iki keturių. Kitos parduotuvės negali konkuruoti net ir dėl nereceptinių vaistų. Tokios taisyklės dažnai taikomos vadinamosioms liberalioms profesijoms, kurios sukuria apie dešimtadalį BVP ir kur dirba apie 4,2 milijono žmonių. Jos numato, kas gali kokios rūšies paslaugas pasiūlyti, kokio užmokesčio už tai paprašyti ir kaip tai reklamuoti. Daugelyje profesijų pašaliečių investicijos apribotos.
Vokietijos amatų rūmai „Handwerk“, kuriems priklauso 150 verslo sričių įmonių, pradedant kepyklomis ir baigiant santechnikos darbų bendrovėmis, bei 5,1 milijono darbuotojų, turi savas taisykles.
Profesionalios paslaugos tik penkiose iš 27 ES narių yra reguliuojamos griežčiau nei Vokietijoje, rodo EBPO duomenys. Kalbant apie darbo vietų apsaugą profesinės kvalifikacijos liudijimus turintiems žmonėms, Vokietija elgiasi kaip vangi pietietė, o ne vikri šiaurietė.2 psl. >>
Taip, Lietuvoj liberalizuota vaistinių veikla, tačiau ar oligopolinė situacija yra naudingesnė vartotojui, dar kyla klausimas.
Ne viskas susiveda i ekonominius skaiciukus. Dar yra ir socialine ir kulturine puses. Ir kartais didesne nauda visuomenei yra ta, kur net ekonominiai skaiciukai nera patrauklus.