, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Julijos Tymošenko byla: opozicijos lyderės nuteisimas atšaldė Ukrainos santykius su Vakarais. Ar tai galėtų suteikti progą Rusijai?
Prieš septynerius metus Julija Tymošenko, oranžine spalva apsirengusi populistė politikė, sniegu nuklotame Kijeve užlipo ant scenos ir įkvėpė 150 tūkst. protestuotojų prieš suklastotą Viktoro Janukovyčiaus pergalę 2004 metų prezidento rinkimuose. Ji dienų dienas palaikė minios energiją ir nuvedė Viktorą Juščenką į pergalę žadėdama atpildą jį palaikiusiems. Ji šaukė „Šlovė Ukrainai!“, o minia šaukė „Julija!“.
Priartėjus septintosioms oranžinės revoliucijos metinėms J. Tymošenko vėl atsidūrė pirmuosiuose spaudos puslapiuose. Šį kartą pilkai apsirengusi buvusi premjerė sėdėjo teisiamųjų suole, kuriame klausėsi, kaip susijaudinęs teisėjas skaitė nutarimą įkalinti J. Tymošenko septyneriems metams, uždrausti trejus metus dirbti viešajame sektoriuje ir atlyginti 190 milijonų JAV dolerių žalą, tariamai padaryta, kai 2009 metais tuometė premjerė pasirašė sutartį su Rusija dėl dujų tiekimo.
Kalėjimo laikas simboliškas: vieneri metai kalėjime už vienerius prabėgusius nuo oranžinės revoliucijos. Kai J. Tymošenko buvo sulaikyta rugpjūčio 5 dieną, rezultatą buvo galima nuspėti.
Paleisti į laisvę savo aštrialiežuvę varžovę, kuri dažnai jį žemino primindama jo paties kriminalinę praeitį, nebūtų tikę prie dabartinio Ukrainos prezidento V. Janukovyčiaus smurtingo ir kerštingo būdo.
Nepaversti parodomojo teismo proceso į politinio teatro spektaklį nebūtų tikę prie J.Tymošenko būdo. Teisėjui dar nebaigus skaityti sprendimo ji pasisuko į kameras ir pasakė: „Tai yra autoritarinis režimas. Aš nenuleisiu rankų“. Kai ją vedė iš teismo salės, ji kvietė rėmėjus nuversti režimą vėl skanduodama „Šlovė Ukrainai!“.
Lauke kelis tūkstančius rėmėjų nustūmė riaušių policija, bet tai tik menkai priminė minias, susirinkdavusias prieš septynerius metus. Dauguma ukrainiečių mano, kad teismas yra paremtas politiniais motyvais, bet jie yra pernelyg nusivylę, kad pasitikėtų opozicijos lyderiais.
Per pastaruosius kelis mėnesius J. Tymošenko kukli vieta politinių reitingų lentelėje vos pasikeitė, kai V. Janukovyčiaus reitingai smuko. Teismas sprendimo svarba neapsiriboja J. Tymošenko ir V. Janukovyčiumi. Jis nulems kryptį, kuria judės šalis.
Už grotų pasodindamas J. Tymošenko, V. Janukovyčius peržengė ribą, skiriančią chaotišką ir korumpuotą, bet pliuralistinę Ukrainą nuo Putino stiliaus kleptokratijos, kuria Ukraina tampa.
Išrinktas 2010 m. vasarį, V. Janukovyčius judėjo dviem kryptimis: telkė asmenines galias, bet taip pat siekė ekonominės integracijos su Europos Sąjunga. Jo demokratijos trūkumus kai kurių Vakarų lyderių akyse atsvėrė kontrastas su siutinančiai neefektyviu V. Juščenka.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)