, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Socialinių tinklų įmonės regi šampaną, kitos – tik burbulus.
Naujai besikuriančių interneto bendrovių pirminio viešo akcijų siūlymo (IPO) laukimas yra panašus į stovėjimą autobuso stotelėje: tenka ilgai laukti vieno, bet kai jau atvažiuoja, tai keli iš karto.
Po kelerių metų neveiklumo technologijų įmonių pirminių viešų siūlymų rinka Amerikoje netikėtai atgijo. Socialinis tinklas profesionalams „LinkedIn“ praėjusį mėnesį pajudino ledus pirmąją prekybos dieną Niujorko vertybinių popierių biržoje (NYSE) pasiekęs 8,8 milijardo JAV dolerių apyvartą – 572 kartus daugiau nei siekė praėjusių metų pelnas.
O dabar daugiau interneto įmonių, tokių kaip nuolaidų kuponus internetu parduodanti „Groupon“ ir interneto radijo bendrovė „Pandora Media“, laukia eilėje į vakarėlį. Kitos jaunos įmonės netrukus galės prisidėti prie būrio, ypač „Zynga“, siūlanti įtraukiančius žaidimus internete, tokius kaip „FarmVille“, kur žaidėjai augina ropes ir veisia kiaules.
Interneto bendrovės iš Kinijos, Rusijos ir kitų šalių taip pat skuba įsirašyti į Amerikos vertybinių popierių biržas. Netrukus po pribloškiančio „LinkedIn“ debiuto, kurio akcijos pabrango daugiau nei dvigubai, Rusijos didžiausias paieškos įrankis „Yandex“ pradėjo prekiauti akcijomis NYSE. Bendrovės akcijų kaina pirmąją prekybos dieną pašoko daugiau nei 50 procentų.
Šie pirmųjų dienų „pykštelėjimai“, kaip kad juos vadina bankininkai, pakurstė baimes apie naują besipučiantį interneto burbulą ir sužadino karštus ginčus, kaip geriausiai įvertinti neseniai veiklą pradėjusias interneto bendroves. Galima „Groupon“ kaina (vienu iš vertinimų – 15 milijardų JAV dolerių) jau pati savaime yra ginčytina. Aistringų gerbėjų pavadinta „greičiausiai kada nors augusia bendrove“, įmonė paprastą idėją pavertė į pinigų kalimo mašiną.
Klientai įsiregistruoja tinklalapyje, kad sulauktų pasiūlymų pirkti pigiau iš vietinių įmonių. „Groupon“ paįvairina procesą tuo, kad, pavyzdžiui, kai kurie pasiūlymai pradeda galioti tik tada, kai juos užsisako nustatytas kiekis žmonių. Tai paskatina žmones zyzti draugams į ausis, kad šie apsipirktų toje pačioje drabužių parduotuvėlėje ar valgytų toje pačioje užkandinėje – taip „Groupon‘e“ susidaro „grupė“.
Firma paprastai pasilieka apie pusę klientų sumokamų pinigų, o likę keliauja į prekes ar paslaugas tiekiančias įmones. Pernai „Groupon“ pajamos buvo 713 mln. JAV dolerių. Pirmąjį 2011 metų ketvirtį ji surinko kvapą gniaužiančius 645 mln. dolerių pajamų. Nors „Groupon“ veikia mažiau nei trejus metus, įmonė dirba 43 šalyse ir turi ne mažiau kaip 83 milijonus prenumeratorių.
Tačiau kliūtis sudaro tai, kad bendrovė vis dar yra nuostolinga. 2010 metais ji prarado 390 milijonų JAV dolerių ir dar 103 milijonus JAV dolerių pirmąjį šių metų ketvirtį. Kritikams tai kelia nerimą. „Groupon“ praneša, kad bendrovė paprasčiausiai daug išlaidauja viliodama prenumeratorius, o jos sukurta rinka vis dar gyvena kūdikystėje.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)