, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
„Goldman Sachs“ verslo standartų peržiūros nepavadinsi visišku nieku, bet vilčių, kad bankas pasikeis iš esmės, dėti neverta.
Amerikiečiai garsėja priklausomybe nuo knygų, skirtų savęs tobulinimui. Į tokių knygų lentyną galima paguldyti ir ką tik išleistą ilgai lauktą investicinio banko „Goldman Sachs“ verslo praktikos ataskaitą.
Šis dokumentas pačioje bendrovėje laikomas didžiausiu pasikeitimu „Goldman Sachs“ kultūroje nuo neramumų akcijų rinkose 1999 metais.
Knyga apima daug – joje aprašoma viskas nuo finansinių duomenų atskleidimo iki interesų konfliktų ar darbuotojų skatinimo. Tačiau dėl aprašymo gilumo klausimų kyla.
Įmonei, kuri didžiuojasi tuo, kaip ištvėrė pasaulinę finansų krizę, atlikti tokią viešą savianalizę lengva nėra. Tačiau sėkmingai atlaikytas nuosmukis ir artimi ryšiai su vyriausybės pareigūnais bei politikais privertė banką parodyti, kad jis nėra abejingas sumanios, bet prieštaringai vertinamos savo verslo praktikos kritikai.
Banko generalinis direktorius Lloydas Blankfeinas neseniai pripažino, kad artimi ryšiai su aukštas pozicijas užimančiais asmenimis yra ir „pavojinga padėtis“.
„Goldman Sachs“ reputacijai labiausiai pakenkė klientų supratimas, kad šis bankas savo interesus stato aukščiau už jų, kuriems iš tikro turėtų tarnauti. Tokį požiūrį atskleidė neseniai atlikta daugiau nei 200 klientų apklausa.
L. Blankfeinas gynėsi, kad tai, jog bankas vienu metu veikia keliose srityse – dirba kaip draudimo agentas, patarėjas, investuotojas, rinkos formuotojas – gali suteikti konkurencinio pranašumo, jeigu kompanija atidžiai prižiūri, kad nekiltų interesų konfliktų.
Tačiau įmonės atstovai ne visada elgėsi taip skrupulingai ir pakenkė mėginamam palaikyti įvaizdžiui, kad bankas yra „godus ateičiai“, kitaip tariant, kad verčiau susilaikytų nuo pelno šiandien, kad tik neatstumtų kliento ir neprarastų rytdienos verslo galimybių.
Banko reputacija pasiekė dugną tada, kai jis buvo priverstas sumokėti 550 mln. JAV dolerių baudą, sprendžiant ginčą su Vertybinių popierių ir biržų komisija. Taip bankas buvo nubaustas už operacijas su produktu, susietu su būsto paskolomis, kuris vieniems klientams leido susikrauti didžiules sumas, o kitus įstūmė į sunkiai pakeliamus nuostolius.
„Goldman Sachs“ aukščiausi vadovai aptakiai kalba apie būtinybę sustiprinti banko vertybes. Tačiau iš ataskaitos matyti, kad banko interesų konfliktų valdymą siekiama rimtai pertvarkyti, o ne vien sustiprinti.
Pavyzdžiui, nuo šiol struktūrizuoti finansiniai instrumentai turės būti patvirtinti bankininkų, kurie rūpinasi aptarnaujamų asmenų pageidavimais, o ne vien prekiautojų, kurie tiesiog sumeta akcijas į vieną krūvą.
„Jie pripažįsta, kad atėjo laikas rimtesnei priežiūrai“, – taip procesą vertina vienas buvusių „Goldman Sachs“ partnerių.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)