, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Pažengusios ekonomikos dėl krizės grįžo dešimtmečiu atgal. Dabar ekonomikos krizė tęsiasi jau beveik penkerius metus. Tam, kad būtų galima įvertinti, kiek ekonominės pažangos panaikino krizė, „The Economist“ labiausiai krizės pažeistoms šalims sukūrė prarasto laiko matuoklį.
Jis rodo, kad daugiausia atgal pasuktas Graikijos ekonomikos laikrodis: jis sugrįžo daugiau nei 12 metų. Kelios kitos euro zonos šalys – Airija, Italija, Portugalija ir Ispanija – prarado septynerius ar daugiau metų.
Didžioji Britanija, pirmoji šalis, priversta gelbėti paskolų krizės sužlugdytus bankus, prarado aštuonerius metus. JAV, kuriose bėdos ir prasidėjo, prarado dešimtmetį (pažvelkite į kairiąją diagramos pusę).
Mūsų laikrodis naudoja keletą ekonomikos padėties vertinimo rodiklių, kuriuos galima suskirstyti į tris plačias kategorijas. Namų ūkių gerovė ir pagrindinės jos sudėtinės dalys, finansinio ir nekilnojamojo turto kainos yra pirmojoje grupėje. Metiniai sukuriamo bendrojo vidaus produkto (BVP) ir privataus vartojimo duomenys yra antrojoje. Realusis darbo užmokestis ir nedarbas yra trečiojoje grupėje.
Paprastas vidurkis, kuriuo apibendrinama, kiek laiko buvo prarasta kiekvienoje iš šių kategorijų, parodo bendrą padėtį.
Akcijų rinkų rezultatai smuko labiausiai. Per mėnesį po banko „Lehman Brothers“ žlugimo 2008 metų rugsėjį JAV kapitalo rinkos prarado apie ketvirtį vertės. Akcijos yra svarbi gyventojų pensijų fondų turto dalis, ir vien per tą mėnesį buvo nubraukti penkeri metai augimo.
Nuo to laiko pagrindiniai akcijų indeksai gerokai pasitaisė: „S&P 500“ grįžo iki maždaug 90 procentų savo turėtos aukščiausios vertės. Tačiau indeksai buvo tokiame lygyje ir dešimtojo praėjusios amžiaus dešimtmečio pabaigoje, tad kai kurių investuotojų kapitalo vertė bus nepadidėjusi 13 metų. Graikijos akcijų kainos 1992 metais buvo aukštesnės nei dabar: buvo nušluoti du dešimtmečiai augimo.
Tiesą sakant, pastaruoju metu, žvelgiant iš istorinės perspektyvos, akcijų rinkų padėtis yra gana gera: prabėgus penkeriems metams nuo 1929 metų Volstryto griūties ir Japonijos nekilnojamojo turto kainų burbulo sprogimo 1989 metais kapitalo rinkos realioji verte tebuvo pasiekusios 50 procentų ankstesnių viršūnių.
Tačiau istorijoje yra ir perspėjimų: JAV akcijoms prireikė 25 metų, kad jos pasiektų ankstesnes aukštumas, o Japonijos akcijų rinkos niekada į jas nebepakilo.
Būsto kainos taip pat grįžo atgalios. Vidutinis JAV namo savininkas šiuo metu gyvena 2001 metais, analizuojant turto kainas įvertinus infliacijos įtaką.
Didžioji Britanija patyrė mažiau dramatišką būsto kainų nuosmukį, bet ji vis tiek prarado apie septynerius metus. Šio prarasto laiko kaina didžiulė: Didžiosios Britanijos namų ūkių turimo turto vertė, vertinant dabartinėmis kainomis, yra nuo aukščiausios pasiektos viršūnės smukusi apie 500 milijardų svarų sterlingų. JAV namų ūkiai prarado milžinišką 9,2 trilijono JAV dolerių sumą.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)