, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Didžiausias Amerikoje turto burbulo sprogimas žeidžia plačiai ir skaudžiai.
Prie daugybės abejotinų Las Vegaso ypatybių galima pridėti dar vieną – Amerikos turto perėmimo sostinė. Pasak nekilnojamojo turto duomenų bendrovės „RealtyTrac“, kas dešimtas namas šiame mieste pernai buvo kurioje nors turto perėmimo stadijoje – tai maždaug penkis kartus didesnė proporcija nei vidutiniškai Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Skurdesniame priemiestyje, Šiaurės Las Vegase, rodiklis yra dar didesnis – 20 procentų. Statistika būtų dar šiurpesnė, jeigu ne skolintojų nesugebėjimas ar nenoras išmesti visus bankrutuojančiuosius vienu metu. Tačiau žmones, kurie sugebėjo išlaikyti savo namus, sunku būtų laikyti laimingaisiais: turto kainos šiuo metu yra apie 60 procentų žemiau viršūnės, pasiektos 2006 metais. O tai reiškia, kad apie 70 procentų savininkų paskolų yra didesnės už jų turimų būstų vertes. Nacionaliniu mastu tokių būstų, pigesnių už jiems įsigyti paimtas paskolas, yra vis dar bauginantys 23 procentai.
Visa tai Las Vegasą verčia kraštutiniu daugelio miestų Amerikos pietuose pavyzdžiu, kurie dėl pigių ir perteklinių kreditų pastaraisiais dešimtmečiais greitai augo vien tik tam, kad po to kentėtų rinkos griūtį per antrarūšių paskolų krizę ir ją sekusią recesiją.
„RealtyTrac“ pažymi, kad dešimt labiausiai būsto konfiskavimo kamuojamų miestų yra Arizonoje, Kalifornijoje arba Nevadoje. Iš valstijų, kuriose dažniausiai atimamos nuosavybės teisės, tik viena – Mičigano, turinti su automobiliais susijusių bėdų, – nėra saulėtuose Amerikos pietuose ar vakaruose. Dabar aiškėja, kad ne vien nelaimėliai turto savininkai jaučia tokių didžiulių bankrotų atgarsius, ir pasekmės neapsiriboja nusėsdamos užrašų knygutėse.
Las Vegase griūties ženklai regimi visur. Tolimesni priemiesčiai yra klaikiai tylūs, nes juose vyrauja neparduoti arba konfiskuoti namai. Ten tik nedaugelyje langų dega šviesa, keliais pravažiuoja tik vienas kitas automobilis. Reklaminiai stendai ir plakatai apie su didžiule nuolaida parduodamus būstus gedulingai plazda dykumų vėjyje.
Kai kuriose šiaurinio Las Vegaso gatvėse prie kas antro namo stovi ženklas „Išnuomojama“, kuriuo siūloma išsinuomoti nepaprastai pigiai, net ir viso labo už 150 JAV dolerių (369 litai) per mėnesį. Kiekvienoje gatvėje bent vienas ar du namai – užkaltais langais ir apleisti. Net ir garsiojoje miesto dalyje su kazino ir viešbučiais sambrūzdis temdomas pilkų cemento griozdų, riogsančių apleistose statybų aikštelėse.
Kai nuosavybės teisių griūtis paplinta taip plačiai, kaip kad Las Vegase, ji tampa nekontroliuojama, aiškina Devinas Reissas, buvęs Nevados nekilnojamojo turto agentų asociacijos vadovas. Nasseras Daneshvary‘s iš Nevados universiteto atrado, kad namų, esančių konfiskuotų namų kaimynystėje, vertė krenta greičiau nei apskritai rinkoje. Galiausiai tiek daug namų būna konfiskuoti, kad vidutinė turto kaina sumažėja iki konfiskuoto turto vertės.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)