, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Japonijos branduolinė krizė tęsiasi, apnuogindama ir bendrovės, ir nacionalinės energetikos politikos nesėkmes.
Nors lauke diena, didžiausios pasaulyje privačios elektros bendrovės pagrindinėje būstinėje tvyro niūri tamsa. Pareigūnai, palinkusios galvos, pašnibždomis tariami atsiprašymai už vargus, kuriuos sukėlė „Tokyo Electric Power“ (TEPCO). Jų šešiasdešimt šešerių metų vadovas Masataka Shimizu dėl padidėjusio kraujospūdžio kovo 30 dieną paguldytas į ligoninę, pastarąsias tris savaites jo dažnai nebuvo. Tamsoje TEPCO logotipas ant pastato sienų primena mutantą peliuką Mikį.
Už maždaug 250 kilometrų Fukušimos Daiči branduolinėje jėgainėje šimtai TEPCO darbuotojų ir subrangovai mėgina sustabdyti naujus radioaktyvių medžiagų nuotėkius iš trijų pažeistų reaktorių ir įvairių panaudoto kuro šaltinių. Jų darbo sąlygos yra beveik nepakeliamos. Kartais jie per kelias valandas gauna didesnę radiacijos dozę nei turėtų gauti per visą gyvenimą. Jų racioną sudaro sausainiai ir konservuotas maistas. Kiekvienas iš jų turi po antklodę ir miega ant grindų. Kai kurie iš jų per cunamį, per kurį žuvo arba dingo be žinios 27 690 žmonių, neteko namų arba šeimų.
TEPCO juos laiko kareiviais. „Nemanome, kad jie yra herojai. Jie tiesiog daro tai, ką jie turėtų daryti“, – sako oficialus kompanijos atstovas.
TEPCO sulaukia daugiausia kaltinimų dėl Japonijos branduolinės nelaimės. Per pastarąsias tris savaites valdžia teikė vilčių, kad jie, atstatę cunamio pažeistas aušinimo sistemas, galėtų atgauti įvykių kontrolę. Aušinimo sistemos turi apsaugoti, kad kuras neištirpintų ir nepralaužtų reaktorių bakų apsauginio plieno korpuso.
Šalis nepasiekė savo branduolinio efektyvumo tikslų, o norėta perdirbti jau panaudotą kurą. O dabar ji dar ir ištikta branduolinės nelaimės. Tai nėra vien TEPCO kaltė. Tai – Japonijos kaltė.
Praėjusią savaitę atrasti dideli stipriai radioaktyvaus vandens baseinai ir padidėjęs radiacijos lygis jūros vandenyje netoli jėgainės parodė, kaip toli valdžia yra nuo padėties kontroliavimo.
Anksčiau pastebėtas radioaktyvaus jodo ir cezio sklidimas į atmosferą atskleidė, kad medžiagos pasklido mažiausiai iš vienos reaktoriaus šerdies. Naujausiai atradimai rodo, kad tokiems nuotėkiams sulaikyti skirtos sistemos galėjo būti stipriai pažeistos.
Rezervuarai, į kuriuos pumpuojamas užterštas vanduo, anksčiau ar vėliau prisipildys. O darbuotojų sąlygos tampa vis pavojingesnės. Tai reiškia, kad ilgiau užtruks pataisyti aušinimo sistemas ir prijungti gyvybiškai svarbius matavimo instrumentus.
Jėgainė yra taip stipriai apgadinta, kad TEPCO atstovai net negali prognozuoti, kada krizė baigsis. Radiacijos lygis daugiausia slūgsta, tačiau jis pasiskirstęs netolygiai.
Bet kovo 31 dienos ataskaitos parodė, kad radiacija už 40 kilometrų esančiame kaime viršijo kriterijų, kuriam esant skelbiama evakuacija, ir Jungtinių Tautų atominės energetikos agentūra patarė vyriausybei išplėsti evakuacijos zoną, kurios spindulys dabar – 20 kilometrų. Tai sustiprino nerimą, kad teritoriją aplink jėgainę išliks nesaugi metų metus.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)