, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Nepaisant „Facebook“ pirminį viešą akcijų siūlymą supančios karštligės, šiam didžiuliam socialiniam tinklui dar reikės įrodyti savo vertę.
Priešais didžiulį naują „Facebook“ biurą Silicio slėnyje stovi didelis ženklas su joje pavaizduota ranka iškeltu nykščiu. Mažutė skaitmeninė tos pačios rankos versija tupi milijonuose tinklalapių ir vilioja apie 900 milijonų „Facebook“ vartotojų pasidalyti atrastą turinį su savo draugais.
Gegužės 18 dieną planuojantis įvykdyti savo seniai lauktą pirminį viešą siūlymą (IPO), kuriame išplatins 12 procentų savo akcinio kapitalo NASDAQ akcijų biržoje, „Facebook“ tikisi sulaukti dar daugiau iškeltų nykščių. Jeigu viskas klostysis kaip planuota, tai bus didžiausias interneto bendrovės kada nors parduotas akcijų kiekis per IPO.
Praėjusią savaitę informacinėje akcijų pristatymo kelionėje po Ameriką su Marku Zuckerbergu, 27 metų amžiaus „Facebook“ pagrindiniu vadovu, bei kitais bendrovės vadovais buvo elgiamasi kaip su roko žvaigždėmis. Prie viešbučių, kuriuose jie susitikinėjo su investuotojais, driekėsi investuotojų eilės. Investuotojai gaudė kiekvieną ištartą žodį.
Fotografų spiečiai skubėjo fotografuoti M. Zuckerbergą, vilkintį savo prekės ženklu tapusį sportinį bliuzoną su gobtuvu, kai jis ir jo kolegos buvo lydimi į laukiančius limuzinus. Ši karštligė yra dar vienas įrodymas, jeigu jų dar apskritai reikia, kad „Facebook“ tapo pasauliniu interneto stabu.
„Feisbuliai“ tikisi, kad akcijų pardavimas, kuris galėtų pritraukti apie 12 milijardų JAV dolerių (iš kurių maždaug pusė atitektų išsiparduodantiems akcininkams), padės socialinį tinklą paversti galinga interneto bendrove lygiai taip pat, kaip „Google“, kuri per IPO 2004 metais gautus lobius panaudojo savo čiuptuvams iškleisti po visą tinklą. Ir jie yra įsitikinę, kad „Facebook“ akcijomis bus pradėta prekiauti gerokai aukščiau 28-35 JAV dolerių už akciją ribos, kurią pasirinko pati bendrovė. Kainai už akciją pasiekus šią ribą, viso „Facebook“ vertė būtų 77-96 milijardų JAV dolerių.
Kai kurie finansininkai tiki, kad kaina pakils dar labiau. Jeigu „Facebook“ vertė peržengtų 100 milijardų JAV dolerių, tai pakeltų bendrovę į tą patį lygį, kuriame, tarkime, yra „Amazon.com“. Jos kapitalizacija būtų didesnė nei „Dell“ ir „Hewlett-Packard“ kartu sudėjus. Vienas analitikas pavadino „Facebook“ nurodomą kainą „gana kvaila“, atkreipdamas dėmesį, kad mažiausiai vienoje antrinėje rinkoje akcijos buvo pardavinėjamos po 44 dolerius. Tai vyko prieš tai, kai besirengiant IPO prekyba buvo sustabdyta.
Net ir daug mačiusiems investuotojams sunku nepasiduoti norui lėkti su avių banda ir prigriebti populiarių interneto bendrovių akcijų.
Tačiau yra pakankamai priežasčių išlikti atsargiems. Keleto pernai viešai akcijas pradėjusių platinti populiarių įmonių, įskaitant socialinių žaidimų bendrovės „Zynga“ ir nuolaidų kuponų pardavėjo „Groupon“, akcijos smuko žemiau jų pirminio viešo siūlymo kainų ir ten pasiliko (žr. pirmąjį grafiką). Net ir daug mačiusiems investuotojams sunku nepasiduoti norui lėkti su avių banda ir prigriebti populiarių interneto bendrovių akcijų. „Jeigu įmonė yra vartotojų-interneto bendrovė, viešojo pasiūlymo platinimo dieną entuziazmas dažniausiai nugali pragmatizmą“, – pažymi Lise Buyer iš IPO konsultavimo įmonės „Class V Group“.2 psl. >>
Nepykčiau, jei skiltyje kava su IQ pakalbintumėte Marką, bet kitą vertus straipsnis irgi puikus.