, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Nepaisant pastarojo sulėtėjimo, antra didžiausia pasaulio ekonomika yra atsparesnė, nei mano jos kritikai.
Kinijos ekonomika pritraukia viso pasaulio dėmesį. Kai pramonės gamyba, statybos ar elektros gamybos augimas stipriai sulėtėja, kaip kad nutiko per pastaruosius 12 mėnesių, naujienos užgula pasaulio akcijų ir energijos kainas. Kai jos centrinis bankas pradeda taikyti laisvesnę pinigų politiką, kaip kad padarė šį mėnesį, tai sukuria beveik tokį patį sąmyšį kaip ir Jungtinių Valstijų (JAV) Federalinio rezervų banko sprendimas.
Ir kai Kinijos premjeras Wenas Jiabao pabrėžia būtinybę palaikyti augimą, kaip kad jis padarė prieš savaitę, jo žodžiai turi daugiau įtakos rinkoms nei panašūs pasižadėjimai, skambantys iš Europos lyderių lūpų. Jokia kita pramonės revoliucija nebuvo taip visuotinai stebima. Tačiau sparti plėtra iš arti gali atrodyti kaip tikra sumaištis – tai praėjusią savaitę atskleidė „The Economist“ tyrimas. Be to, Kinijos ekonomikoje vyksta daug negerų dalykų. Ji yra stebinančiai neefektyvi, ir ne tokia teisinga, kokia turėtų būti. Tačiau pagrindinis pašaliečių nerimas – kad augimas išnyks, jeigu ekonomika patirs rimtą sukrėtimą, pavyzdžiui, iširs euro zona, – nėra pagrįstas. Kol kas ekonomika greičiausiai bus atsparesnė , nei bijo jos kritikai. Su sunkumais – ir nemažais – ji susidurs vėliau.
Neteisinga, bet ne nestabili
Pašaliečiai dažniausiai laiko Kiniją eksporto vedamo efektyvumo įsikūnijimu. Tačiau tai – dar ne viskas. Investicijų išlaidos įrengimams, pastatams ir infrastruktūrai lėmė daugiau nei pusę Kinijos augimo pernai, o grynasis eksportas prie augimo neprisidėjo. Pernelyg daug šių investicijų skiria valstybinės įmonės, gaunančios naudos iš numanomų subsidijų, apsaugotų rinkų ir politiškai skatinamų paskolų.
Reguliuojamos palūkanų normos sudaro sąlygas bankams apiplėšinėti santaupų turėtojus – jiems per mažai mokėti už indėlius.
Švaistymo pavyzdžių gausu, pradedant miestu–vaiduokliu Kinijos šiaurinėje stepėje ir baigiant apleistomis poilsiavietėmis jos pietiniuose krantuose. Kinijos ekonomikos modelis taip pat yra neteisingas jos žmonių atžvilgiu. Reguliuojamos palūkanų normos sudaro sąlygas bankams apiplėšinėti santaupų turėtojus – jiems per mažai mokėti už indėlius. Kliūtys konkurencijai valstybinėms įmonėms leidžia iš vartotojų užsiprašyti didelių kainų už savo produktus.
Kinijos namų ūkių registravimo sistema nesudaro lygių galimybių miestuose dirbantiems, bet kaime registruotiems gyventojams siekti viešųjų paslaugų. Neskaidrūs įstatymai leidžia vietinėms vyriausybėms apgaudinėti žemdirbius, jiems per mažai mokėti už plėtrai superkamus žemės sklypus.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)