, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Paprastai diktatoriai mėgsta aplodismentus. Tačiau Aliaksandras Lukašenka, demagogiškas ir autoritarinis Baltarusijos prezidentas, šiomis dienomis negali jų pakęsti. Praėjusį trečiadienį keli šimtai žmonių išėjo į Baltarusijos miestų gatves ir be žodžių plojo rankomis. Jie gali ir neskanduoti šūkių – visi žino, apie ką jie tyli.
Plojimo protestų mastas, kitaip nei gruodį tūkstančius žmonių pritraukusio ir A. Lukašenkos brutaliai numalšinto protesto, yra kuklus. Ir nors jų rengėjai kalba apie „revoliuciją per socialinius tinklus“, jų tikrasis tikslas yra pademonstruoti protestuotojų drąsą ir A. Lukašenkos paranoją.
Kiekvieną trečiadienį civiliais drabužiais apsirengę banditai su ausinėmis plūsta į Minsko gatves, ištraukdami žmones iš minių ir įstumdami juos į šoninėse gatvėse pastatytus saugumo tarnybų furgonus uždengtais numeriais. Liepos 3-iąją, Baltarusijos nepriklausomybės dieną, policija pareiškė, kad bet koks plojimas, išskyrus skirtą karo veteranams, bus laikomas nusižengimu.
Tad niekas neplojo A. Lukašenkai po kovingos kalbos. Tačiau net ir tie, įskaitant žurnalistus, kurie tiesiog susirinko vienoje iš miesto aikščių, buvo suimti.
Opozicijos lyderis Anatolijus Lebedko, po gruodį vykusių rinkimų praleidęs kelis mėnesius KGB kameroje Minske, teigia, kad A. Lukašenka neteko daugumos gyventojų palaikymo, taip pat ir Rusijos besąlygiškos paramos.
Remiantis nepriklausomos nuomonių apklausos duomenimis, jo populiarumas nusmuko nuo 53 procentų gruodį iki 29 procentų pradėjusį mėnesį. Tai nestebina. Ekonomika svyruoja prie bedugnės krašto. Infliacijai išaugus iki 35 procentų ir valiutai nuvertėjus perpus, dauguma žmonių jaučiasi daug skurdesni.
Tvirtos užsienio valiutos pardavimas ribojamas. Žmonės savaitėmis stovi eilėse, kad išsikeistų Baltarusijos rublius. Ir nors baimė bei užgrūdinta tolerancija vargams paprastai nuslopina protestus, yra pranešimų apie streikus kai kuriose Baltarusijos gamyklose.
Šalies sovietinio modelio komandinė ekonomika niekada nebuvo efektyvi ir galėtų būti palaikoma tik užsienio paskolomis ir Rusijos subsidijomis pigios energijos forma bei galimybe pirkti rusišką naftą su nuolaida ir parduoti perdirbtus produktus pasiliekant sau maržą.
Per penkerius praėjusius metus Rusijos subsidijos sumažėjo nuo 20 procentų bendrojo vidaus produkto (BVP) dydžio iki viso labo 7 procentų. Tačiau būtent praėjusių metų rinkimai padėtį pavertė kritiška. Kad papirktų rinkėjus, A. Lukašenka pakėlė algas ir padidino socialines išlaidas. Valstybinės įmonės tęsė skolinimosi puotą. Po to, kai niršiai nuslopino protestus ir už grotų pasodino daug politinių kalinių, A. Lukašenka atkirto Baltarusiją nuo Vakarų paramos.
Ekonomistas Leonidas Zlotnikovas teigia, kad Baltarusijai reikia surasti kaip apmokėti daugiau nei 1 milijardą JAV dolerių kasmėnesinių įmokų už savo skolas. Jos užsienio valiutos rezervai sumažėjo iki vieno mėnesio importo vertės.2 psl. >>
Pingback: Baltarusijoje norima uždrausti ir tylųjį protestą | IQ.lt