, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Siaubo filmuose žinote, kad tuoj nutiks kažkas labai baisaus, jeigu kas nors nutaria vėlai naktį pasivaikščioti miške. Panašus atvejis būna finansuose, kai banko vadovas tikina, kad jo institucija laikosi visiškai tvirtai.
Europos bankininkai, net kai jų prieigą prie finansų vis labiau užveržia jų turimi įsiskolinusių euro zonos narių vertybiniai popieriai, jau savaičių savaites tvirtina, kad viskas yra gerai.
Europos centriniame banke (ECB) bankų laikomi pinigai pasiekė 15 mėnesių aukštumas, nes bankai susilaiko nuo skolinimo vieni kitiems. Užkrato baimė iš Europos persimetė į Ameriką. Ten bankai nutempė „S&P 500“ indeksą į meškų teritoriją, indeksas trumpam smuko daugiau nei 20 procentų žemiau balandį buvusios viršūnės.
Vienos iš apgultų institucijų – banko „Morgan Stanley“ – vadovas pasiuntė laišką darbuotojams, kuriame užtikrino, kad banko balansas yra gerokai stipresnis nei 2008 metais, kai sužlugo bankas „Lehman Brothers“.
Žinoma, Europa yra ne vienintelis Vakarų bankų problemų šaltinis. Ilgam vargų sąrašui galima priskirti silpną ekonomikos augimą, kalnus naujų reguliavimo taisyklių ir bangas, kurias kelia su JAV nekilnojamojo turto bumu susijęs bylinėjimasis.
Pagrindinė priežastis nerimui – euro zona. Nemokumo atveju kilusi banga čia viską nusiaubtų, padarytų didelių nuostolių vyriausybių obligacijų turintiems Europos bankams ir tokiu būdu keltų grėsmę visiems, susijusiems su šiais bankais.
Menkai apgalvotas Kongreso nutarimas nubausti Kiniją už manipuliacijas savo valiuta yra dar vienas ženklas, kad Amerikai mažai beliko kuo didžiuotis ekonomikos politikoje. Tačiau pagrindinė priežastis nerimui – euro zona. Nemokumo atveju kilusi banga čia viską nusiaubtų, padarytų didelių nuostolių vyriausybių obligacijų turintiems Europos bankams ir tokiu būdu keltų grėsmę visiems, susijusiems su šiais bankais.
Anksčiau šiemet dar vieno „Lehman Brothers“ atvejis atrodė sunkiai įmanomas. Tačiau dėl apgailėtinai prasto Europos vadovų veikimo šiuo metu padėtis labai panaši į 2008 metų, ir tai kelia didelį nerimą.
Vyriausybės ir vėl turi padėti savo bankams. Prancūzija ir Belgija praėjusią savaitę pranešė, kad garantuos „Dexia“ skolas – skolintojo, kuris buvo išgelbėtas prieš trejus metus, bet vėl nugramzdintas daugybės euro zonos pakraščiuose esančių šalių skolų. Rengiamasi sukurti „blogąjį banką“ prasčiausios kokybės „Dexia“ turtui.
Apsidraudimo nuo bankų nemokumo kainos pašoko: „Morgan Stanley“ ir „Goldman Sachs“ apsidraudimo nuo nemokumo sandorių (vadinamųjų Credit default swap – CDS) marža praėjusią savaitę pasiekė aukščiausią lygį nuo 2008 metų spalio.
Pilna gandų: kad bankai negali laiduoti užstato centriniame banke, kad rizikos draudimo fondai atitraukia pinigus iš pagrindinių maklerių.2 psl. >>
Prastokas str.
Prastokas koment.