, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Pirmą kartą per dvejus su puse metų euro zonos valstybių bendrasis vidaus produktas (BVP) susitraukė, praneša Vokietijos spauda. Septyniolikos euro zonos valstybių BVP praėjusių metų ketvirtajame ketvirtyje, palyginus su trečiuoju ketvirčiu, susitraukė 0,3 proc. Europos statistikos žinyba „Eurostat“ paskutinį kartą susitraukimą fiksavo 2009 metų antrąjį ketvirtį – per pačią krizę.
Vokietijos naujienų portalas „Deutsche Welle“ praneša, kad bendri 2011 metų rezultatai atrodo kur kas geriau: euro zonos ekonomikos augimas, nepaisant skolų krizės paaštrėjimo, sudarė 1,5 proc. Augimas tęsėsi pirmus tris praėjusių metų ketvirčius, smukimas prasidėjo nuo spalio.
Pagrindinis klausimas, ar ši negatyvi tendencija tęsis ir 2012 metų pirmąjį ketvirtį. Jei taip nutiks, euro zoną apims recesija. Tokį terminą ekspertai vartoja, kai ekonomika traukiasi du ketvirčius iš eilės.
Aukštyn traukia Vokietija ir Prancūzija
Praėjusių metų pabaigoje daugelis specialistų, stebėdami Europos ekonomikos buksavimą, manė, kad gili recesija neišvengiama. Tačiau dabar atsirado vilties, kad bent jau formaliai jos galima būtų išvengti. Augantis optimizmas, visų pirma, susijęs su dviejomis didžiausiomis euro zonos ekonomikomis – Vokietijos ir Prancūzijos. Jų padėtis pasirodė geresnė, nei tikėtasi.
Tiesa, Vokietija paskutinį praėjusių metų ketvirtį išgyveno BVP kritimą. Tačiau jis sudarė ne 0,25 proc., kaip dar sausio pradžioje prognozavo ekspertai, o šiek tiek mažiau – 0,20 proc., kaip parodė 15 vasario paviešinti naujausi oficialūs duomenys.
Dauguma rodiklių ir statistika rodo, kad Vokietijos ekonomika gruodį buvo pasiekusi žemiausią tašką, tačiau atsispyrusi nuo jo sausį jau įgavo pagreitį, nors ir nelabai didelį. Tai suteikia vilčių, kad Vokietijos ekonomikos augimas bus lygus nuliui arba net šiek tiek teigiamas. Tai padėtų šaliai išvengti recesijos.
Ekspertai baiminosi, kad ir Prancūzija paskutinį praėjusių metų ketvirtį patirs BVP smukimą. Tačiau naujausi duomenys rodo, kad nuo 2011 m. spalio iki gruodžio šalies BVP augo 0,2 proc. Tad Prancūzijos ekonomikai recesija kol kas negresia. Tai tapo maloniu siurprizu ekspertams. Vokietijos ir Prancūzijos svoris visos euro zonos BVP toks didelis, kad šių dviejų šalių augimas, nors ir labai kuklus, gali sustabdyti visos euro zonos smukimą.
Buksuojančių ekonomikų sąrašas ilgas
Stiprios Vokietijos ir Prancūzijos ekonomikos tik šiek tiek pagerina statistiką. O ji byloja, kad ketvirtą ketvirtį ekonomikos smukimą fiksavo daugelis šalių: Portugalija (-1,3 proc.), Nyderlandai (-0,7 proc.), Ispanija (-0,3 proc.), Belgija (-0,2 proc.), Austrija (-0,1 proc.).
Nerimą kelia tai, kad recesiją išgyvena ir trečia pagal dydį euro zonos ekonomika – Italija. Ketvirtą ketvirtį Italijos BVP palyginus su trečiuoju ketvirčiu susitraukė 0,7 proc. Tačiau ir trečiajame ketvirtyje ekonomika traukės 0,2 proc.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)