, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Kaip ir kone visas pasaulis, šią savaitę Prancūzijos žiniasklaida netyla apie Norvegiją sukrėtusią tragediją. Spauda taip pat domisi kraštutinių dešiniųjų aktyvumu Europoje. Prie slogios spaudoje skelbiamų naujienų nuotaikos prisidėjo Afrikoje siaučiantis badas ir 12 milijonų žmonių grėsmę kelianti sausra bei nežinomybė Prancūzijos vidaus politinėje erdvėje.
Radikaliosios dešinės keliama grėsmė
Kaip pastebi „Le Figaro“, Anderso Breiviko manifestas, kuris pasirodė internete prieš pat jam įvykdant dvigubą išpuolį, nurodo tokią kūrybinio konteksto informaciją: „Londonas, 2011“. Nors pirmieji tyrimai atskleidė, jog A. Breivikas šiais metais nebuvo užsukęs į Jungtinę Karalystę, Skotland Jardas negaili nei laiko, nei pastangų, kad išsiaiškintų, kokiais konkrečiais ryšiais norvegas buvo susiję su šia šalimi. Mat minėtame manifeste esama daug nuorodų į Jungtinę Karalystę, tekstas buvo paskelbtas anglų kalba, o jo autorius pasirašė „Andrew Brewicko“ vardu, skelbia „Le Figaro“.
Tikėtina, kad viskas prasidėjo būtent Londone. Norvegas pasakoja, kad į tamplierių riterių ratą jis buvo įtrauktas „vieno anglo protestanto iniciatyva“, o jų tikslas buvo vykdyti kryžiaus žygį prieš musulmonus Europoje ir „bausti visus išdavikus, pripažįstančius daugiakultūriškumą“, manifesto ištrauką cituoja dienraštis.
O tokių „išdavikų“ daugiausia pasitaiko tarp britų. Pasak „Le Figaro“, A. Breivikas ne kartą mini buvusius Jungtinės Karalystės ministrus pirmininkus Tony Blairą ir Gordoną Browną ir šiems priekaištauja, kad jie pavertė Londoną „islamiškojo terorizmo tarptautine platforma“. Taigi britų kriminalinei policijai tenka nemenka užduotis – išsiaiškinti, kokie konkretūs asmenys buvo įsitraukę į tamplierių būrį, o ypač – kas jiems vadovavo.
„Libération“ mini Rusiją ir skelbia, kad A. Breivikas šios šalies premjerą Vladimirą Putiną manifeste pripažino kaip vieną sektinų pavyzdžių. Norvegas kalba apie Rusiją kaip apie idealaus šalies valdymo formą. Pasak manifesto autoriaus, „masių demokratija, kuri Europoje parodė savo neveiksmingumą, turi būti pakeista valdomos demokratijos forma, panašia į Rusijos“. Pasak A. Breiviko, V. Putinas sudaro įspūdį, kad yra teisingas, griežtas bei pagarbos nusipelnantis lyderis. Rusijos premjero atstovas spaudai suskubo griežtai pasmerkti teksto autorių ir jį apibūdino kaip „pragaro sutvėrimą, beprotį“, skelbia „Libération“.
Pernai pavasarį pasirodžiusioje „Europolo“ ataskaitoje pabrėžiama, kad didžiausią terorizmo grėsmę Senajame žemyne kelia radikalieji islamistai, rašo „Le Figaro“. Tačiau ataskaitoje užfiksuota ir nemažai išpuolių, kuriuos pastaraisiais metais sukėlė ultradešiniųjų aktyvistai. Pavyzdžiui, 2009 m. vien Vengrijoje buvo užkirstas kelias trims pasikėsinimams. Dar 2008 m. šioje šalyje žuvo nemaži romų, kurių mirtis irgi siejama su minėtais aktyvistais. Prancūzijoje buvo suimti šeši asmenys, turėję ryšių su 2009 m. radikaliosios dešinės šalininkų vykdyta teroristine veikla. Su panašiais incidentais policijos atstovai turėjo reikalų ir Jungtinėje Karalystėje, Čekijoje bei Vokietijoje. Kai kur buvo aptikti sąrašai su priešų vardais, kitur – sprogstamosios medžiagos, o dar kitur – propagandinė informacija.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)