, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Norėdama pagerinti santykius su Maskva Europos Sąjunga spaudžia Gruziją neprieštarauti Rusijos narystei Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO), rašo JAV dienraštis „The Wall Street Journal“.
Po 18 metų Rusija turi galimybe pagaliau tapti Ženevoje įsikūrusios organizacijos nare. Maskva įvykdė visus techninius reikalavimus ir užsitikrinti JAV bei ES palaikymą. Tačiau norint tapti 153 nares turinčios PPO nare reikia gauti visų šalių pritarimą.
2008 metais Rusija ir Gruzija buvo įsivėlusios į karinį konfliktą, kurį pralaimėję gruzinai neteko dviejų prorusiškų regionų. Savo ruožtu Tbilisis reikalauja, kad Maskva išvestų savo pajėgas iš užimtų regionų ir įsileistų tarptautinius stebėtojus. Tačiau Rusija, kuri Pietų Osetijoje ir Abchazijoje yra dislokavusi kelis tūkstančius karių, sutinka tik dalinai suteikti reikiamos informacijos, teigiama „The Wall Street Journal“.
Aukštų Gruzijos pareigūnų teigimu, Gunnaras Wiegandas, Europos Sąjungos diplomatas, atsakingas už santykius su Rusija ir Vidurio Azija, susitikime su gruzinų valdžia paragino kuo greičiau pritarti Rusijos narystei PPO. Esą priešingu atveju ES inicijuos pataisą, kad nauji nariai į PPO būtų priimami daugumos principu. Tapatybės nepanorę atskleisti Gruzijos pareigūnai pasakojo, kad G. Wiegandas tikino, jog tokie pakeitimai būtų įgyvendinti iki gruodžio 15 dienos, o Tbilisio diplomatai patirtų pažeminimą.
ES ir Rusija turi aibes partnerystės programų, kurios negali būti tęsiamos, kol Rusija netaps PPO nare, tuo tarpu Vašingtonas jau kurį laiką bando pagerinti santykius su Maskva. „ES ir Rusijos santykiai kol kas stovi vietoje, o amerikiečiai ieško preteksto tęsti santykių šilimo politiką, kurią inicijavo Barackas Obama“, – aiškino London Europos reformų centro analitikė Katynka Barysch.
Tuo tarpu Vladimiras Putinas parodė susierzinimą dėl Vakarų nenoro paspausti Gruziją. „Ar mūsų partneriai Europoje ir už Atlanto nori, kad Rusija taptų PPO nare ar ne? Ir tik nereikia slėptis už Gruzijos klausimo“, – sau įprastu tonu kalbėjo Rusijos premjeras.
KOMENTARAI (0)