, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Jungtinių Valstijų spaudos dėmesys šią savaitę nukrypo nuo Mitto Romney bei Baracko Obamos dvikovos ir buvo sutelktas ties JAV ir Europos ekonomine situacija. Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Europos centrinio banko (ECB) ataskaitos verčia susimąstyti apie netolimoje ateityje laukiančius iššūkius, juo labiau, kad ekonominė situacija neabejotinai darys lemiamą įtaką Europoje ir JAV vyksiančiuose valstybės vadovų rinkimuose.
„The Wall Street Journal“ straipsnyje pavadinimu „Ekonominiai rodikliai kursto baimę“ teigiama, kad JAV darbo rinka praranda pagreitį, kurį buvo įgavusį praėjusių metų pabaigoje. Dar daugiau, nekilnojamojo turto (NT) rinka vis dar nerodo jokių gyvybės ženklų. Tačiau priduriama, kad ekonominės stagnacijos priežastimi gali būti lėtėjantis augimas kitose rinkose. „Nors po truputį augame, tačiau tai vis dar pats sunkiausias atsigavimas po Antrojo pasaulinio karo“, – dienraščiui teigė investicijų bendrovės „Gluskin Sheff“ vyriausiasis ekonomistas Davidas Rosenbergas.
NT rinkos stagnacija aiškinama aukštu nedarbo lygiu ir bankų baime skolinti. Paradoksalu, tačiau būsto kainos ir paskolų palūkanos šiuo metu yra žemiausios per pastaruosius 10 metų. Dienraščio teigimu, būsto rinkos atsigavimo Jungtinėse Valstijose galima tikėtis tik tada, kai sumažės nedarbas – esą tai paskatintų bankus skolinti net ir mažesnes pajamas gaunantiems piliečiams.
„The Wall Street Journal“ pastebi, kad lėtėjanti gamyba, merdinti NT rinka ir nekintantis nedarbo lygis skatina nuogąstavimus, kad pasikartos pastarųjų dvejų metų tendencijos, kuomet ekonomika staigiai ūgteli metų pradžioje, tačiau sulėltėja įsibėgėjus pavasariui.
Panašios pozicijos laikomasi ir dienraštyje „The New York Times“. Pastebima, kad augančios naftos kainos sumažino JAV gyventojų perkamąją galią, o darbdaviai vengia samdyti naujus darbuotojus. Nors pastarųjų mėnesių statistika byloja apie mažėjantį nedarbą, atsiranda vis daugiau prašančių bedarbystės pašalpos, o tai gali reikšti, kad naujausi duomenys parodys nedarbo augimą.
„The New York Times“ teigimu, didžiausiu galvos skausmu pasauliui išlieka Europa. Naujausiais duomenimis, Europos Sąjungos finansinės institucijos sumažins savo balansą 2,6 trilijono dolerių, o tai bemaž 2 procentais sumažins kredito rinką.
JAV ir Europa užima daugiau nei trečdalį pasaulio prekybos rinkos, o jų finansų sistemos yra labai glaudžiai susijusios. Dėl šių priežasčių JAV iždo sekretorius Timothy Geithneris paragino Europos vadovus neužmigti ant laurų ir toliau stengtis spartinti ekonomikos augimą. „Labai svarbu, kad būtų išlaikytas balansas, nes panašu, kad šiuo metu yra stabdomi stabilumą užtikrinantys procesai“, – kritiką Senajam žemynui išsakė T. Geithneris.
„The New York Times“ pastebi, kad ekonominė stagnacija gali turėti labai rimtų politinių pasekmių. Dabartinė situacija smarkiai kenkia JAV vadovui B. Obamai ir padeda respublikonų kandidatui M. Romney. Tačiau dauguma ekonomistų mano, kad dabar regimas lėtėjimas tėra maža duobelė kelyje link didelių ir sėkmingų pokyčių.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)