, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Vieni artimiausių didžiausios opozicinės partijos „Teisė ir teisingumas“ (TT) lyderio Jaroslavo Kaczynskio bendražygiai Zbigniewas Ziobro, Jacekas Kurskis ir Tadeuszas Cymanskis pareikalavo lyderio atsakomybės už pralaimėtus rinkimus.
J. Kaczynskiui, kurio pozicijos partijoje susilpnėjo, tokie reikalavimai pasirodė grėsmingi ir jis nusprendė savo bendražygius ir tuo pačiu – konkurentus pašalinti iš partijos. Partijos pirmininko pavaduotojas Z. Ziobro iki pašalinimo buvo laikomas J. Kaczynskio įpėdiniu.
„Įvyko tai, ko jau kurį laiką buvo galima tikėtis, – rašo savaitraštis „Polityka“. – Vadinameji „ziobristai“ į nemalonę pateko po kritiškų pasisakymų serijos žiniasklaidoje. Jie reikalavo daugiau demokratijos partijoje ir diskusijos apie pokyčius joje. Paskutinis šansas maištininkams susitarti su savo lyderiu buvo tada, kai J. Kaczynskis pareikalavo, kad jie daugiau nesireikštų žiniasklaidoje ir lauktų lyderio sprendimo dėl jų ateities. Ziobro grupė reikalavimus atmetė“.
Niekas neturi abejonių, kad „ziobristų“ pašalinimas smarkiai susilpnino partiją ir jos lyderį. Nors pats Z. Ziobro dar nekalba apie naujos partijos kūrimą, mažai kas abejoja, kad jis kurs naują dešiniąją partiją. Dienraštis „Gazeta Wyborcza“ paskelbė apklausą, pagal kurią Z. Ziobro partija jau šiandien užsitikrintų 8 proc. visuomenės palaikymą. „Turime trejus metus sukurti kažką naujo. Iki prezidento rinkimų“, – neslepia vienas iš maištininkų J. Kurskis,.
Arturas Kowalskis TT partijai artimame laikraštyje „Nasz Dziennik“ rašo, kad „negalime įsivaizduoti TT be J. Kaczynskio, taip pat negalime įsivaizduoti partijos ir be Z. Ziobro. Kai TT leido palikti partiją Mareko Jureko grupei (radikalūs dešinieji) ir išmetė liberalų frakciją (ji sukūrė naują partiją „Lenkija yra svarbiausia“), nusikapojo rankas. Šiandien atrodo, kad ji rauna sau širdį. Vis dėlto vien tik su smegenimis, net pačiomis stipriausiomis, joks organizmas negali normaliai funkcionuoti“.
Nepriklausomai nuo požiūrio į J. Kaczynskį, apžvalgininkai pabrėžia, kad TT skilimas nėra naudingas Lenkijai. Premjeras Donaldas Tuskas lieka be stiprios opozicijos, kuri galėtų kontroliuoti jo vyriausybę.
Marekas Czechas dienraštyje „Gazeta Wyborcza“ rašo, kad prižiūrėtojo funkciją turi perimti visuomenė: „Po to, kai laimėjo viską, ką buvo galima laimėti, opozicijos skilimo fone premjeras turi susidurti su opiausiomis valstybės problemomis. Kol kas matome, kad sena/nauja valdžia yra nepasiruošusi spręsti problemų. Tokioje situacijoje svarbus tampa visuomenės vaidmuo. Visuomenė turi iškelti svarbius klausimus, nepasiduoti vyriausybės įvaizdinei kampanijai ar rinkodarai. Lenkija turi būti rimtai traktuojama, kad nepabustume kaip dar vieną „graikų virusu“ užkrėsta šalis“.
Dabartinė situacija yra palanki pačiam D. Tuskui. „Nors jau praėjo mėnuo nuo parlamento rinkimų, premjero beveik nėra žiniasklaidoje“, – pastebi politikos apžvalgininkai. Į opozicijos klausimą: „Kur premjeras?“ jo bendražygiai atsako, kad premjeras ruošia kalbą pirmajam naujojo Seimo posėdžiui.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)