, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Niekas nenori pirkti suskystintų dujų iš Kataro, kurios bus importuojamos per Lenkijos Svinouščės uoste statomą suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą – chemijos pramonės bendrovės labiau nori rusiškų dujų, rašo „Dziennik Gazeta Prawna“.
Praeitą savaitę terminalo operatorius, bendrovė „ Polskie LNG“ baigė terminalo pajėgumų dalijimo procedūras. Kaip pastebi laikraštis, per tris mėnesius šia paslauga susidomėjo tik viena bendrovė, kuri paskui pasitraukė iš konkurso.
„Procedūra patyrė fiasko. Išskyrus bendrovę PGNiG, kuri šiandien yra pagrindinė dujų importuoja iš „Gazprom“, niekas nesirezervavo terminalo pajėgumų. PGNiG jau pasirašė importo sutartį su „Qatargas“. Bendrovė importuos 1,5 mlrd. kubinių metrų dujų per metus. O terminalas gali perpumpuoti iki 5 mlrd. kubinių metrų.
SGD terminalas Svinouščės uoste pradės veikti 2014 metais. Iki terminalo atidarymo jo operatorius surengs dar keletą konkursų, kuriuose tikisi pritraukti klientų. „Vis dėlto ekspertai abejoja, kad jie pasibaigs sėkmingai. Pagrindinė problema – suskystintas dujas sunku parduoti Lenkijoje“, – rašo „Dziennik Gazeta Prawna“. Pasak nepriklausomo energetikos rinkos analitiko Andrzejaus Szczesniako, šios dujos bus per brangios. „Ši žaliava bus brangesnė nei dujos, pirktos neatidėliotinus (spot).
„Pigesnės yra net rusiškos dujos, kurios gauname per Jamalo dujotiekį, pagal ilgalaikius susitarimus. Rusiškos dujos kainuoja 400-500 JAV dolerius, o SGD iš Kataro kainuos daugiau nei 500 JAV dolerius“, – rašo „Dziennik Gazeta Prawna“.
Laikraštis pastebi, kad dėl aukštos kainos dujų iš Kataro nenori chemijos pramonės bendrovės. Jerzy Majchrzakas, Lenkijos chemijos pramonės rūmų direktorius aiškina, kad ne tik kaina yra svarbi. „Dujos iš Kataro dėl savo specifikos netinka chemijos pramonei. Lenkijos trąšų gamintojams labiau tiktų pigesnės, ne tokios kaloringos dujos“, – pabrėžia Majchrzakas. Ir priduria, kad Lenkijos pramonė ruošiasi pasinaudoti nauja „Gazprom“ paslauga – suskystintų dujų pasiūla. Bendrovės galėtų pirkti tokias dujas, bet pačios turėtu pasirūpinti jų tiekimu iš terminalo iki gamyklų. „Tai yra paradoksas. Juk SGD terminalas statomas tam, kad būtų diversifikuotas dujų tiekimas ir sumažinta priklausomybė nuo rusiškų dujų“, – rašo dienraštis.
KOMENTARAI (0)