, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Šią savaitę JAV žiniasklaida aprašo tebesitęsiantį tyrimą „Standard & Poor‘s“ atžvilgiu. Tyrimas pradėtas dar prieš tai, kai agentūra sumažino JAV reitingą, tačiau gali būti, kad būtent reitingo sumažinimas paskatino JAV pareigūnus elgtis ryžtingiau. JAV didėja susirūpinimas Europos bankais. Tuo tarpu prezidentas B. Obama kalba apie planus ir taupyti lėšas, ir skatinti ekonomiką. Žurnalas „Time“ svarsto, kas kelia didesnę grėsmę pasaulio ekonomikai: JAV ar Europa, o „Newsweek“ svarsto, kiek užslėptų problemų yra Kinijos ūkyje.
Tyrėjai aiškinasi, ar reitingai suteikiami objektyviai
JAV Teisingumo departamentas atlieka tyrimą, kuriuo siekiama išsiaiškinti, ar didžiausia kredito reitingų agentūra šalyje „Standard & Poor‘s“ („S&P“) teisingai įvertino būsto paskolų obligacijas iki 2007 metų krizės, praneša „The New York Times“.
Tyrimas dėl „S&P“ elgesio pradėtas dar iki šiai sumažinant JAV skolinimosi reitingą. Tačiau neatmetama galimybė, kad toks reitingo agentūros elgesys suteikė politinės valios imtis realių veiksmų.
„S&P“ kaltinama teikusi neobjektyvius reitingus, kuriems didelę įtaką darė užsakovai. Jei tyrimo metu bus rasta pakankamai įkalčių, taps aišku, kad agentūros suteikiami reitingai yra neobjektyvūs. Kol kas neaišku ar bus tiriamos ir kitos dvi reitingavimo milžinės – „Moody’s“ ir „Fitch“.
Kritikos banga agentūras pasiekė prasidėjus pasaulinei finansų krizei, kai buvo pradėti kelti klausimai dėl atskaitomybės nebuvimo ir abejotino objektyvumo. Kai kurie ekspertai kritikavo agentūras dėl netinkamos analitinės metodologijos taikymo.
Savo tapatybės nenorėję viešinti tyrėjai dienraščiui teigė, kad tyrimas pradėtas vasaros pradžioje, gerokai prieš sumažinant JAV kredito reitingą. Šiuo metu Kongrese vyksta atskiras tyrimas dėl JAV reitingo sumažinimo priežasčių.
Nepaisant daugelio netikslumų agentūrų vertinime, investuotojai pirkdami vertybinius popierius ir toliau visiškai pasitiki reitingais, teikiamais trijų didžiųjų agentūrų, teigiama „The New York Times“. Kompanijos ir kai kurios šalys moka kredito agentūroms, kad šios suteiktų įvertinimą, kurio dydis smarkiai įtakoja platinamų vertybinių popierių vertę. JAV jau kelis dešimtmečius galioja įstatymai, rekomenduojantys bankams ir investiciniams fondams atsižvelgti į reitingus prieš įsigyjant obligacijų.2 psl. >>
Pingback: Traukiasi „Standart & Poor’s“ vadovas | IQ.lt