, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Lenkijos Valstybės kontrolieriaus įstaiga (NIK) savo ataskaitoje tvirtina, kad kurti karinių oro pajėgų bazę Kšėsinų mikrorajone Poznanėje buvo klaida. Dienraštis „Rzeczpospolita“ aiškinasi, kas dėl to kaltas, . Nėra aišku – kažkas sunaikino dalį dokumentų.
Kšėsinų bazėje dislokuoti 32 naikintuvai F-16. Pirmieji lėktuvai atkeliavo iš JAV 2006 metų lapkritį. Jų dislokavimas Poznanės priemiestyje nuo pradžios kėlė daug emocijų – aplinkiniai gyventojai protestavo prieš šį sprendimą ir vadino jį klaidingu.
„Dabar tokias pačias išvadas padarė ir Valstybės kontrolieriaus įstaiga. Pagrindinis argumentas – bazė yra per arti gyvenamųjų namų. Su tuo susiję reikalavimai mokėti kompensacijas. Remiantis NIK ataskaita, kompensacijų suma sieką net 280 mln. zlotu (234 mln. litų) ir tai dar ne pabaiga“, – rašo „Rzeczpospolita“.
NIK valdininkai tvirtina, kad jiems nepavyko rasti dokumentų, kurie patvirtintu, kad prieš priimant sprendimus dėl karinės bazės kūrimo būtų atlikti tyrimai dėl įtakos civiliams gyventojams, aplinkai, ekonominės bei gynybinės naudos. NIK atstovas spaudai Pawelas Biedziakas dienraščiui sakė, kad jo įstaiga turi informaciją, jog dalis tų dokumentų buvo sunaikinta.
Kariuomenė ginasi ir tvirtina, kad reaktyviniai naikintuvai Kšėsino oro uoste kyla ir leidžiasi jau 60 metų. O dėl F-16 nebuvo statomas visiškai naujas oro uostas – tik atnaujintas senasis. „Šiandien tai viena moderniausių bazių Europoje“, – naujienų agentūrai PAP sakė oro pajėgų atstovas spaudai pulkininkas leitenantas Robertas Kupraczas. Jis pabrėžė, kad kariuomenė padarė daug, jog apsaugotų vietos gyventojus nuo triukšmo.
PAP rašo, kad dėl oro uosto atnaujinimo atsirado daug reikalavimų dėl kompensacijos. Aplink bazę reikėjo išplėsti apsauginę zoną, valstybė negrąžino žemės šalia bazės bei pareikalavo parduoti žemę, kuria pateko į išplėstą apsaugos zoną.
„Rzeczpospolita“ praneša, kad NIK savo ataskaitos išvadose parašė, jog Gynybos ministerija turėtų perkelti visą bazę į kitą vietą. Ministerijos atstovai tvirtina, kad dar per anksti apie tai kalbėti.
„Turiu įtarimų, kad kariuomenė nuspręs perkelti bazę tik tada, jeigu koks nors lėktuvas nukris kažkam ant galvos“, – Gynybos ministerijos poziciją kritikuoja Grzegorzas Maleckis, vietos bendruomenės asociacijos, kuri kovoja dėl bazės perkėlimo, atstovas.
KOMENTARAI (0)