, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Šią savaitę Prancūzijos žiniasklaida domisi JAV ir savo šalies teisėsaugos skirtumais, kurie išryškėjo kilus Dominique‘o Strausso-Kahno skandalui, vyriausybės pozicija dėl branduolinės energetikos bei gresiančiu tarptautiniu konfliktu dėl Sirijos.
DSK skandalas išryškino JAV ir Prancūzijos visuomenių skirtumus
Per visą šiuolaikinę istoriją joks kitas dorovinis skandalas dar nebuvo sukėlęs tokio prancūzų susidomėjimo, kaip buvusio Tarptautinio valiutos fondo vadovo Dominique‘o Strausso-Kahno (DSK) nuotykiai Jungtinėse Amerikos Valstijose, rašo „Le Figaro“. Visuomenės reakcija į DSK pasivaikščiojimą teisėsaugos institucijų koridoriais lyginama su nuomonių audra, kilusia po 2001 metų rugsėjo 11 d. teroristinių išpuolių.
Atslūgus aistroms aptarinėjama sprogstamojo užtaiso, susidedančio iš trijų ingredientų – valdžios, sekso ir pinigų – informacinė pusė. O ji daug ką pasako apie amerikiečių ir prancūzų visuomenių skirtumus. Jų esama mažiausiai penki.
Visų pirma, dėmesį verta atkreipti į valdžių padalijimą. Pasak „Le Figaro“, jis yra „absoliutus“ JAV, tačiau ne Prancūzijoje. Kaip viskas būtų susiklostę, jeigu į dorovinio skandalo sūkurį būtų įkliuvęs Billas Clintonas ar Respublikonų partijos kandidatas į prezidento rinkimus ne kur kitur, o Paryžiaus viešbutyje? Paaiškėjus, kad įtariamas „prestižinis klientas iš Amerikos“, vietos policijos komisariato atstovai būtų nedelsdami susisiekę su Paryžiaus policijos viršininku, o šis savo ruožtu – su šalies vidaus reikalų ministru. Pastarasis būtų paskambinęs savo kolegai iš Užsienio reikalų ministerijos.
Vargu ar to pakaktų užgniaužti skandalą. Tačiau aišku viena – galimos incidento pasekmės būtų sulaukusios aukščiausių vyriausybės pareigūnų dėmesio.
Niujorke nieko panašaus nenutiko. Vienintelės institucijos, kurios turėjo veiksmų galią DSK skandale, buvo miesto policijos departamentas ir prokuroro biuras. Kitaip tariant, niekas iš Baltųjų rūmų, Valstybės departamento ar Niujorko valstijos gubernatoriaus kabineto net nebandė susisiekti su atsakingais teisėsaugos sistemos pareigūnais.
Montesquieu valdžių atskyrimo principas taikomas tiek JAV, tiek Prancūzijoje. Tačiau pirmojoje šalyje jis taikomas nepriekaištingai, o pastarojoje vykdomoji valdžia dominuoja prieš likusias dvi.
Antra, JAV prokurorų rinkimas turi įtakos jų strategijoms, kurios skiriasi nuo Prancūzijos atitinkamo lygio pareigūnų. Kaip teigia „Le Figaro“ kalbintas JAV baudžiamosios teisės atstovas Ivanas Fisheris, niekas negalėtų paneigti, kad pernelyg skubus DSK įkalinimas buvo klaida. Pasak jo, „aistra apakino“ prokurorą Cyrusą Vance‘ą. Šis panoro atlikti herojišką silpnųjų pusėn stojantį gynėjo vaidmenį, kuris atitinka Demokratų partijos idealus.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)