, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Jei artimiausiu metu nebus imtasi realių politinių veiksmų, Iraką gali sukrėsti kruvinas pilietinis karas, rašo JAV žurnalas „Newsweek“. Šiitų, sunitų ir kurdų neapykanta vieni kitiems yra per didelė, kad šalis gebėtų gyventi be jokių esminių reformų. Ko gero, geriausia išeitis iš šios keblios situacijos – federalizmas. Tai išbandyta ir veikianti valdymo forma, leidžianti viena kitomis nepasitikinčioms žmonių grupėms gyventi vienoje šalyje.
Federalinė valdymo forma leistų išlaikyti dabartinę Irako valstybę. Decentralizavus valdžią daugiau galių būtų suteikiama regioninėms institucijoms. Tokia sistema leistų etninėms ir religinėms grupėms tvarkyti vietos reikalus, o centrinė valdžia užsiimtų užsienio politikos koordinavimu, išorinių sienų apsauga ir skirstytų naftos gavybos pajamas.
Žurnale rašoma, kad pagrindinis trukdis Irako federalizmui – šiitai, norintys, kad šalis būtų valdoma tiesiogiai iš Bagdado. Nors ši religinė grupė supranta, jog į regionus susiskaldęs Irakas taptų lengvu grobiu kaimyniniam Iranui, nesugebama suprasti, kad stipri centrinė valdžia Irake neįmanoma. Situaciją komplikuoja tai, kad šiitai, patyrę priespaudą Saddamo Husseino valdymo metu, nėra linkę dalintis valdžia su sunitų ir kurdų mažumomis. Analitikų nuomone, nesprendžiami tokie nesutarimai netruks peraugti į kruvinus susirėmimus.
Žmonijos istorijoje federalizmas pasižymėjo kaip itin sėkminga valdymo forma. Šveicarija, Belgija, Ispanija, Jungtiniai Arabų Emyratai yra sėkmingi didelės regioninės galios pavyzdžiai. Net Jungtinės Valstijos buvo įkurtos remiantis būtent federacijos nuostatomis.
Federacinė Irako valstybė būtų pajėgi atsilaikyti prieš Irano įtaką ir gebėtų palaikyti taiką savo teritorijoje. Dar daugiau, stabilumo užtikrinimas leistų JAV didžiuotis savo pasiekimais Artimuosiuose Rytuose, rašoma žurnale „Newsweek“.
Aptverti spygliuota viela?