, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Pasaulį krečiančią finansų krizę sukėlė ne godumas ar menka priežiūra, o finansų istorijos neišmanymas, rašo JAV žurnalas „Newsweek“.
Reaguodamas į JAV Federalinio rezervo ir kitų didžiųjų centrinių bankų sprendimą padėti merdintiems bankams, Respublikonų partijos kandidatas į prezidentus Ronas Paulas teigė, kad rinkos vėl bus užtvindytos pinigais, sukurtais iš oro. R. Paulo teigimu, JAV ir likęs Vakarų pasaulis turėtų grįžti prie aukso standarto. Nerimo prideda ir tai, kad Vokietijos kanclerė Angela Merkel taip pat prieštaravo monetarinei pagalbai bei euroobligacijoms. Jos nuomone, Europai reikia skolų mažinimo fondo.
„Newsweek“ teigimu, tokie įtakingų asmenų žodžiai tik parodo jų neišprusimą. Pastarąjį kartą, kai buvo leista bankrutuoti didiesiems Europos bankams, pasaulis sulaukė Antrojo pasaulinio karo. Nesugebėjimas susitarti dėl skolų mažinimo paskatino padrikų bankrotų virtinę, valiutų karus, masinę bedarbystę bei visišką ekonominę griūtį.
Garsus Amerikos ekonomistas Miltonas Friedmanas dar prieš pusę amžiaus teigė, kad 1929 metų ekonominė griūtis įvyko dėl Federalinio rezervo klaidų, kurių buvo galima išvengti. Tuomet vietoj skatinamosios politikos buvo suveržti diržai, kas galiausiai lėmę katastrofišką bankų griūtį.
Prieš 80 metų pasaulio valstybes išgelbėjo aukso standarto atsisakymas ir susitelkimas ties darbo vietų kūrimu. Tada Vokietija pirmoji susizgribo, kad ginklų gamyba gali pastatyti šalį ant kojų. Kuo viskas baigėsi, niekam ne paslaptis.
„Newsweek“ teigiama, kad reikia džiaugtis, jog Didžiosios Britanijos, Kanados, JAV ir Europos centrinių bankų vadovai išmoko šią skaudžią istorijos pamoką. Taip pat priduriama, kad reikia tikėtis politikų ir eilinių piliečių supratimo, esą kitokiu atveju dabartinė krizė gali virsti dar viena depresija.
KOMENTARAI (0)