, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Šią savaitę Prancūzijos žiniasklaida netyla apie šalies įsipareigojimus užsienio valstybėse: parlamentas pritarė, kad Libijoje ir toliau būtų tęsiami kariniai manevrai, o prezidentas Nicolas Sarkozy netikėtai apsilankė Afganistane ir, sekdamas Baracko Obamos pavyzdžiu, skelbė apie Prancūzijos nacionalinių pajėgų dalinį atsitraukimą. Į politines diskusijas įsitraukia ir kariuomenės atstovai, besibaiminantys pernelyg didelių Prancūzijos ambicijų tarptautinėje arenoje.
„Le Figaro“
Prancūzija tęs savo veiksmus Libijoje
Šią savaitę Prancūzijos parlamentas pasisakė už kovo 19 d. Libijoje pradėtų karinių veiksmų pratęsimą. Remiantis konstitucija, keturis mėnesius užtrukusiai intervencijai užsienio valstybėje tęsti vyriausybės sprendimo nebeužtenka. Sutikimą turi duoti šalies parlamentas. Tiek parlamento žemesnieji, tiek aukštesnieji rūmai didele balsų dauguma išreiškė paramą, kad šalies veiksmai Libijoje būtų tęsiami.
Kaip rašo „Le Figaro“, balsavimo rezultatai toli gražu nebuvo netikėti, ypač po to, kai Prancūzijos socialistų partija oficialiai paskelbė remianti šalies užsienio politikos įsipareigojimus Libijoje. Tiesa, ne visi socialistai ištikimi bendrai politinei linijai. Vienas tokių „Le Figaro“ cituojamų parlamentarų savo poziciją grindė tautų apsisprendimo teise dėl savo pačių likimo.
Prancūzijos premjeras François Fillonas teigė, jog vyriausybė niekada nesakė ir negalvojo, kad intervencija Libijoje bus lengva ir pasibaigs per keletą dienų. Pasak jo, Muammaras Gaddafis yra atsidūręs aklavietėje. Nors lūžio taškas dar nėra pasiektas, būtent dabar reikia veikti kaip niekad tvirtai. Vyriausybės vadovo teigimu, pagrindinis sąjungininkų tikslas – išvengti kraujo praliejimo sukilėlių tvirtove tapusiame Bengazio mieste – buvo pasiektas, o laisvi Libijos gyventojai pamažu užima vis daugiau šalies teritorijos.
Apie M. Gaddafio likimą Prancūzijos užsienio reikalų ministras Alainas Juppe kalbėjo abstrakčiomis frazėmis: jo teigimu, Libijos vado pasitraukimas figūruoja tarp „politinio sprendimo parametrų, kurie buvo priimti bendru visų sprendimu“. Ar, kaip pastebi dienraštis, „beveik visų“ – tai yra JAV, Europos Sąjungos ir Afrikos Sąjungos. Tiesa, pastaroji kartais vengia vienareikšmiškai atskleisti savo poziciją.
Prieš Prancūzijos veiksmų Libijoje pratęsimą balsavę parlamentarai ypač akcentavo karo tikslų „neapibrėžtumą“, kitų Europos šalių menką įsitraukimą. Taip pat buvo apeliuojama ir į karinės intervencijos išlaidas, kurios per keturis mėnesius pasiekė 100 milijonų eurų. „Le Figaro“ teigimu, atmosferą tarp diskutuojančių parlamentarų slėgė bendras susirūpinimas, kaip išvengti, kad šalies misija Libijoje nepareikalautų didžiosios užsienio operacijoms skirto biudžeto dalies. Šis biudžetas 2011 m. siekia 630 milijonų eurų.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)