, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Ilgamečio Senegalo prezidento Abdoulaye‘aus Wade‘o oponentai ir toliau mėgina protestuoti prieš jo kandidatūrą vasario 26 d. vyksiančiuose prezidento rinkimuose. Opozicijos manymu, 85 metų sulaukusio dabartinio šalies vadovo trečia iš eilės kadencija prieštarautų konstitucijai, skelbia Prancūzijos dienraštis „Liberation“.
2001 metais Senegalo konstitucija prezidento kadencijų skaičių apribojo iki dviejų. A. Wade‘as išrinktas 2000 metais, pats buvo reformos autorius ir yra įsitikinęs, jog pastaroji negali būti taikoma jo pirmajai kadencijai. Opozicija teigia, kad šalies vadovas nori varžytis trečia kartą vien tam, kad šalies valdymą vėliau galėtų patikėti savo sūnui Karimui Wade‘ui ir galiausiai įtvirtinti dinastinį režimą.
Nors valdymo pradžioje į A. Wade‘ą senegaliečiai žvelgė kaip į ryžtingą ir opozicijos nepabijojusį politinį veikėją, šiandien šalis negali ignoruoti ją slegiančių problemų. Senegale nedarbo lygis siekia 40 proc., šalyje trūksta geriamojo vandens ir elektros, o du trečdaliai suvartojamų ryžių yra importuojami.
Atsargi Paryžiaus pozicija Senegalo atžvilgiu neturėtų stebinti. Kaskart, kai buvusioje Prancūzijos kolonijoje kyla konfliktas, šalies valdžia nelinkusi aštrinti santykių griežta savo kritika, kad nebūtų apkaltinta neokolonialistinėmis ambicijomis, pastebi „Liberation“. Nors tiek Prancūzijos vadovas, tiek užsienio reikalų ministras Alainas Juppe sutaria, kad A. Wade‘o trečia kadencija peržengia visas ribas. Jie taip pat baiminasi, kad Senegale gali kilti dideli socialiniai neramumai.
Šią savaitę Prancūzijos užsienio reikalų ministras paragino Senegalo prezidentą išlaisvinti visus tuos, kurie buvo įkalinti per protestus. Pasak „Liberation“, toks raginimas – tai viskas, ko gali imtis Paryžius, jeigu šalies valdžia nenori būti kritikuojama dėl kišimosi į Senegalo vidaus reikalus. Dienraštis primena, jog dar sausio mėnesį A. Juppe pasisakė už tai, kad Senegale valdžia būtų perduota atsižvelgiant į kartų kaitą, o per prezidento rinkimus būtų atstovaujama kuo daugiau interesų.
A. Wade‘o reakcija buvo vienareikšmiška: „Ar, jūsų nuomone, normalu, kad užsienio reikalų ministras kištųsi į kitos valstybės politiką ir aiškintų, ką reikia daryti?“
Pasak Senegalo prezidento, jis neleistų savo ministrui aiškinti prancūzams, kaip turėtų elgtis jų šalies vadovas Nicolas Sarkozy.
Kol kas Paryžius veikia atsargiai ir teigia palaikantis ryšį su opozicija. Prancūzijoje baiminamasi, kad A. Wade‘as gali imtis smurto jau per pirmąjį prezidento rinkimų etapą. Tuo labiau, kad į prezidento postą esama stiprių kandidatų.
Senegale gyvena apie 17 tūkst. prancūzų.
KOMENTARAI (0)