, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Ar reikia baimintis, kad žuvus Muammarui Gaddafiui Libija pasiduos islamistinėms pagundoms, klausia prancūzų dienraštis „Libération“. Šią savaitę Libijos nacionalinės pereinamosios tarybos pirmininko Mustafa Abdel Jalilo pasakytoje kalboje dienraštis nerado vienareikšmiško atsakymo „ne“.
M. Abdel Jalilas, buvęs teisingumo ministras prie M. Gaddafio režimo, prie sukilėlių prisijungė vasarį, kai savo akimis regėjo, kaip Libijos saugumo pajėgos šaudė į demonstrantus, susirinkusius Bengazio aikštėje. Per ateinančius mėnesius M. Abdel Jalilas nesiliovė kartoti Vakarams, jog Libiją jis regi kaip demokratinę, laisvą ir atvirą valstybę. Tačiau sukilėliams veržiantis į priekį, M. Abdel Jalilas pradėjo siųsti prieštaringus signalus, rašo „Libération“.
„Būdama islamo valstybė, mūsų šalis yra patvirtinusi Šariatą kaip pagrindinį įstatymą, ir bet koks kitas įstatymas, pažeidžiantis pastarąjį, bus teisiškai negaliojantis“, – tūkstančiams susirinkusiųjų Bengazio aikštėje savaitgalį skelbė M. Abdel Jalilas.
Savo kalboje M. Abdel Jalilas citavo daugpatystės pavyzdį, kurį M. Gaddafis buvo uždraudęs, tačiau islamas leidžia. Pasak jo, iki šiol šalyje galiojęs įstatymas dėl skyrybų ir santuokos prieštarauja Šariatui, todėl nebetenka galios.
Kaip skelbia „Libération“, M. Abdel Jalilas jau anksčiau yra pasisakęs už islamą, kaip pagrindinį įstatymų šaltinį. Jis taip pat pasisakė prieš bet kokias užuominas į ideologinį ekstremizmą. Šią savaitę M. Abdel Jalilas tai dar kartą patvirtino: „Kaip Libijos gyventojai, mes esame musulmonai, tačiau nuosaikūs musulmonai.“
Šie žodžiai, pasak dienraščio, buvo skirti Vakarams. Tačiau panašu, kad nuo pat revoliucijos pradžios M. Abdel Jalilas Vakarų pasauliui sako tai, ką šis ir nori išgirsti. O tai jis daro su visais – tiek europiečiais, tiek arabais. „Savo kalbos turinį jis derina su pašnekovu“, – vieną diplomatą Tripolyje cituoja „Libération“.
Dienraščio vertinimu, M. Abdel Jalilo kalbos apie Šariatą turėtų stebinti, turint omeny, kad šalies konstitucija dar nėra surašyta. Ją turėtų sudaryti speciali 200 asmenų asamblėja. Ši bus išrinkta per aštuonis mėnesius.
Tačiau kol kas neaišku, ar Libijos konstitucija remsis Egipto modeliu, kuriame parlamentui priklauso teisė interpretuoti islamiškąjį įstatymą. Gal bus pasirinktas griežtasis Saudo Arabijos stiliaus variantas?
KOMENTARAI (0)