, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Lenkija, nepaisydama audringos protestų bangos, ketvirtadienį prisijungė prie Tarptautinio prekybos susitarimo dėl kovos su klastojimu (angl. – Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA).
Lenkijos ambasadorė Japonijoje Jadwiga Rodowicz kartu su kitų Europos Sąjungos (ES) šalių atstovais pasirašė ACTA. Prie susitarimo neprisijungė Kipro, Slovakijos, Estijos, Olandijos ir Vokietijos atstovai, pranešė Lenkijos naujienų agentūra PAP.
Trečiadienį Lenkijoje vyko masiniai protestai prieš šios šalies prisijungimą prie ACTA. Įvairiuose miestuose protestavo nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių žmonių. Krokuvoje į gatves išėjo 15 tūkst. jaunuolių, o Kelcų mieste netgi kilo riaušės – protestuotojai sugadino keletą automobilių, plytomis apmėtė policijos pareigūnus.
Karšta buvo ne tik miestų gatvėse, bet ir Lenkijos parlamente. „Šis susitarimas yra vaistas nuo blogio, bet tas vaistas nužudys pacientą kartu su liga“, – žurnalistams sakė opozicinės „Teisės ir teisingumo“ partijos atstovas Marekas Suskis.
Parlamentinis inovacijų ir naujų technologijų komitetas priėmė rezoliuciją, kuria ragino premjerą Donaldą Tuską neleisti šaliai prisijungti prie ACTA. Nepaisant to, opozicijai pritrūko balsų, kad minėtą rezoliuciją svarstytų visas parlamentas.
Prieš ACTA protestavo Lenkijos profesinės sąjungos, tarp kurių minimas ir „Solidarumas“. Taip pat – Žmogaus teisių kontrolieriaus ir Asmens duomenų apsaugos generalinio inspektoriaus įstaiga. Žmogaus teisių kontrolierė Irena Lipowicz prašė premjero suteikti informacijos, kaip ACTA ratifikavimas paveiks Lenkijos piliečių laisvę ir teises.
Lenkijos internautai protestuoja jau daugiau nei savaitę – iki šiol tai buvo protestai virtualioje erdvėje. Antradienį daugiau nei 1000 populiarių Lenkijos interneto svetainių slėpėsi po juodomis uždangomis. ACTA audringai aptarinėja žiniasklaida.
Lenkijos teisingumo ministras Jaroslawas Gowinas žurnalistams sakė, kad jis dar antradienį, per vyriausybės posėdį, siūlė susilaikyti nuo sutarties pasirašymo, kol visuomenei nebus deramai paaiškinta, kodėl šis dokumentas yra reikalingas. Protestų gaisrą šalyje mėgino gesinti ir teisininkai.
„ACTA tikslas – kova su stambaus masto piratavimu, o ne su jaunuoliais, kurie iš interneto parsisiunčia mėgstamos grupės dainą. Lenkijos prisijungimo prie ACTA oponentų baimės yra perdėtos, o dauguma siūlomų sprendimų jau senai funkcionuoja Lenkijos teisinėje sistemoje“, – aiškino teisininkas Zbigniewas Krugeris, kurio laišką ketvirtadienį išspausdino „Rzeczpospolita“.
ACTA – Tarptautinis prekybos susitarimas dėl kovos su klastojimu. Jį pasirašiusios šalys įsipareigoja kovoti su suklastotų gaminių prekyba bei intelektinės nuosavybės teisių pažeidimais. Laisvės internete gynėjai nuogąstauja, kad kai kurios ACTA nuostatos gali lemti cenzūros internete atsiradimą, svetainių, kurių turinys neįtinka, didelėms blokavimą, prisidengiant kova su piratavimu.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)