, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Nors dar net nėra aišku, kiek skalūnų dujų turi Lenkija, naują verslo sritį jau drebina pirmieji korupcijos skandalai. Lenkijos Vidaus saugumo agentūra (VSA) sulaikė septinis asmenis, kurie įtariami korupcija išduodant skalūnų dujų paieškų licencijas.
Sulaikyti Vidaus reikalų ir administracijos ministerijos bei Aplinkos ministerijos valdininkai bei trys vieno turtingiausių lenkų – Ryszardo Krauze įmonės darbuotojai. Lenkų naujienų agentūros PAP žiniomis, tarp sulaikytų valdininkų yra ir Aplinkos ministerijos Geologijos ir geologinių licencijų departamento vadovas.
„Dar prieš keletą metų niekas nesapnavo, kad Lenkija gali tapti dujų magnate. Vis dėlto dabar, kai pirmi koncernai jau rado dujų ir greitai pradės jas pardavinėti, žinome, kad tų dujų yra labai daug. Dėl milžiniškų pinigų bendrovės yra pasiruošusios nesilaikyti įstatymų ir mokėti kyšius už licencijas“, – savo komentare dienraštyje „Rzeczpospolita“ rašė Krzysztofas Sklodowskis.
Waldemaras Tylas, Varšuvos apeliacinės prokuratūros vadovo pavaduotojas, sakė žurnalistams, kad bendrovės „Silurian“, kuri priklauso R. Krauze energetikos koncernui „Petrolinvest“, darbuotojai kyšius ministerijų valdininkams mokėjo nuo 2011 metų pavasario iki rudens. Valdininkai gaudavo po keliasdešimt tūkstančių litų.
Pastaraisiais metais Vidaus reikalų ministerija išdavė apie 100 licencijų ieškoti dujų Lenkijoje. Dėl aplinkos apsaugos licencijų išdavimas buvo pristabdytas. Žiniasklaida primena, kad licencijas gavo ne tik Lenkijos energetikos koncernai, bet ir pasaulio energetikos milžinai: „Exxon Mobil“, „Chevron“, „Marathon“, „ConocoPhillips“, „Talisman Energy“, „PGNiG“, „Lotos“, „Orlen Upstream“.
Į skandalą greitai sureagavo ir Varšuvos vertybinių popierių bira. „Petrolinvest“ bendrovės akcijų kaina nukrito apie 10 proc. Skandalą nori išnagrinėti ir Seimo ekonomikos komitetas. Komiteto pirmininkas Wojciechas Jasinskis sakė, kad komitetas nori išsiaiškinti, ar tokia situacija susiklostė dėl prastos įstatyminės bazės.
„Geologijos, aplinkos apsaugos, degalų ar mokesčių ekspertai jau keliolika mėnesių apeliuoja, kad vyriausybė kuo skubiau sutvarkytu dujų paieškų ir gavybos įstatyminę bazę. Vis dėlto vyriausybės atstovai elgėsi lyg nesuprastų, apie ką eina kalbą. Paskutiniu dideliu mūsų valdžios pasekimu buvo vicepremjero Waldemaro Pawlako pareiškimas, kad bus paskirtas bendras dujų paieškų koordinatorius“, - savo komentare rašė „Rzeczpospolitos“ apžvalgininkas.
KOMENTARAI (0)