, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Praėjusį savaitgalį Pietų Afrikos Respublikos Durbano mieste sunkiai pasiektas susitarimas dėl klimato kaitos. Tačiau jame numatyti tikslai neprilygo Europos Sąjungos ir mažųjų salų valstybių užmojams, rašo Prancūzijos dienraštis „Le Monde“.
Kita vertus, tai – vienas žingsnis į priekį „chaotiškame derybų dėl klimato kaitos procese“. Mat pirmą kartą visos didelės dujų, skatinančių šiltnamio efektą, išmetėjos sutiko dalyvauti pasaulinio lygio susitarime, kurio tikslas – mažinti išmetamų tokių dujų kiekį. Šis sutarimas turėtų būti patvirtintas iki 2015 m., o įsigalios nuo 2020 m.
Tačiau kol kas lieka neaiški tarptautinės sutarties teisinė forma. Siekdama įtraukti JAV ir besivystančias valstybes, ES turėjo pasitenkinti dviprasmiškomis formuluotėmis. ES pasisako už teisiškai valstybes įpareigojančius veiksmus, kurie turėtų būti įvardyti sutartyje.
„Mūsų įsitikinimu, mes pasirinkome tinkamą strategiją, ir ji suveikė“, – „Le Monde“ cituoja Europos klimato komisarę Connie Hedegaard. Pasak jos, svarbiausia, jog visos susirinkusios šalys įsipareigojo dėl ateities. O būtent dėl to visi ir rinkosi Durbano mieste.
Tačiau dėl pasiekto kompromiso nuomonės skiriasi. Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas džiaugėsi „reikšmingu susitarimu“, kuris bus tarsi kelrodė žvaigždė pasaulinėms pastangomis kovoti su klimato kaitos sukeltomis pasekmėmis. Prancūzų ekologijos ministrė Nathalie Kosciusko-Morizet taip pat gyrė „reikšmingą progresą“. Savo ruožtu šalies užsienio reikalų ministras Alainas Juppe kalba apie „svarbų sutarimą, kuris išsaugo ambicijas turėti pasaulinio lygio ir veiksmingą sutartį kovai su klimato kaita“.
Priešingai, Eva Joly, Žaliųjų partijos kandidatė į Prancūzijos prezidento postą, Durbano sutarimą vadino „pasaulio vadovų visuotine nesėkme“. Ji pasmerkė „kai kurių didelių valstybių nesugebėjimą pakilti aukščiau savo nacionalinių interesų“ ir konkrečiai apeliavo į „didžiulę“ JAV atsakomybę. Pasak E. Joly, derybų procesas nejuda į priekį pakankamai sparčiai, kad būtų veiksmingai kovojama su klimato kaitos padariniais.
Europos Parlamento Žaliųjų frakcija pasveikino ES, kuri padarė viską, kas įmanoma, kad į derybas įtrauktų visas šalis. Tačiau ji atkreipė dėmesį į tai, kad svarbiausio sutarimo elemento, tai yra jo turinio, svarstymas buvo atidėtas vėlesniam laikui.
„Le Monde“ taip pat cituoja prieš skurdą ir nelygybę kovojančios organizacijos „Oxfam“ atstovę Prancūzijoje. Jos teigimu, susitikimas Durbane pasaulį pasmerkė neišvengiamam 4 laipsnių klimato atšilimui. „Derybos pasiuntė labai aiškią žinutę nuo bado pasaulyje kenčiantiems žmonėms – tegu jie maitinasi anglies dvideginiu!“, – sakė ji, didžiausią kaltę versdama JAV ir keletui kitų valstybių, tokių kaip Kanada, Japonija ar Australija.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)