, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Latvijos spauda skelbia, kad rugsėjį išrinktas parlamentas jau turi valdančiąją daugumą. Ją sudarys trys dešiniosios politinės jėgos – Valdžio Zatlero Reformų partija, ligšiolinio premjero Valdžio Dombrovskio „Vienybė“ ir Nacionalinis aljansas (dešinieji radikalai). Daugiausia vietų turėsiantis prorusiškas „Santarvės centras“ ir su oligarchais siejama Žaliųjų bei valstiečių sąjunga kol kas lieka opozicijoje.
Derybos dėl koalicijos truko daugiau kaip tris savaites ir ne kartą buvo patekusios į aklavietę. Tiesa, partijų vargais negalais sulipdytai daugumai dar turi pritarti prezidentas Andris Bėrzinis. Šalies vadovas turės paskelbti ir kandidatą į premjero postą.
Iš karto po pirmalaikių parlamento rinkimų būtent V. Zatlero Reformų partija ėmesi iniciatyvos drauge „Vienybe“ burti naująją koaliciją. Nors abi politinės jėgos viena kitą laiko ideologiškai artimiausiomis tarp į Saeimą patekusių partijų, derybos dėl kitų koalicijos partnerių ne kartą buvo patekusios į aklavietę. V. Zatlero partija neslėpė noro į koaliciją kviesti „Santarvės centrą“. Pasak V. Zatlero, tai būtų buvęs rimtas žingsnis tarpnacionalinio susitaikymo link.
„Mes neturime vieni kitų skirstyti pagal tautybę – visi esame Latvijos gyventojai“, – sakė buvęs prezidentas, pareikšdamas, kad jo partija niekada nebendradarbiaus su vadinamaisiais oligarchų globotiniais – Žaliųjų ir valstiečių sąjunga.
„Santarvės centras“, tikėdamasis patekti į koaliciją, taip pat žengė žingsnį susitaikymo link – pripažino sovietų okupacijos Latvijoje faktą, tiesa, pridurdamas, jog rusakalbiai šalies gyventojai dėl to nėra kalti nei teisiškai, nei morališkai. Taip pat buvo pareikalauta garantijų, kad prieš rusakalbius nebus imtasi jokių represijų. „Santarvės centras“ netgi pažadėjo atsisakyti bendradarbiauti su jo sudėtyje esančia Socialistų partija, vadovaujama buvusio sovietinės Latvijos komunistų lyderio, už dalyvavimą 1991-ųjų metų puče kalinto Alfredo Rubiko.
Tuo metu „Vienybė“ labiau linko prie Nacionalinio aljanso. Pasak premjero, „Vienybės“ ir Nacionalinio aljanso pozicijos daugeliu klausimų panašios, be to, pakvietus Nacionalinį aljansą į koaliciją būtų kur kas daugiau galimybių užtikrinti stabilumą šalyje, negu bendradarbiaujant su „Santarvės centru“.
Kitas „Vienybės“ siūlymas buvo kurti vadinamąją „vaivorykštės“ koaliciją, į ją pakviečiant visas parlamento partijas. Tačiau pastarajam modeliui nepritarė Reformų partija, pakartodama savo nuostatą dėl Žaliųjų ir valstiečių sąjungos.
Nacionalinis aljansas teigė nedirbsiąs su „Santarvės centru“. Pastarasis irgi šnairavo į dešiniuosius.
O Nacionalinis aljansas teigė nedirbsiąs su „Santarvės centru“. Pastarasis irgi šnairavo į dešiniuosius. Nepritarta ir „Vienybės“ siūlymui kurti vadinamąją „2+2“ koaliciją, kurią sudarytų „Vienybė“ ir Reformų partija, o „Santarvės centras“ bei Nacionalinis aljansas paremtų balsuojant svarbesniais klausimais.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)