, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Keletą dienų Latvijos gyventojus šiurpinęs ažiotažas dėl neva sunkumų patiriančio „Swedbank“ pamažu rimsta. Prasideda svarstymai dėl to, kas sukėlė šią sumaištį ir ar tai nepasikartos ateityje, o teisėsaugininkai ieško provokatorių.
Antradienį veikė dar ne visi bankomatai, tačiau „Swedbank“ paskelbė, kad jau šios savaitės antroje pusėje bankas dirbs įprastu ritmu.
Per keletą dienų indėlininkai iš „Swedbank“ Latvijoje atsiėmė per 150 mln. litų, tačiau dalis klientų antradienį vėl grąžino pinigus teisindamiesi, kad pasikarščiavo.
Tuo metu specialiosios tarnybos dėl nepagrįstų gandų apie galimą „Swedbank“ žlugimą skleidimą ir sąmoningą bandymą destabilizuoti padėtį visame šalies bankų sektoriuje iškėlė baudžiamąją bylą. Taip pat ieškoma asmenų, kurie socialiniuose tinkluose internete bei mobiliojo ryšio žinutėmis platino melagingą informaciją.
Paprašyta ir gyventojų pagalbos – jie raginami pranešti apie asmenis, kurie galbūt įsipainiojo į šį nusikaltimą. Per dvi dienas teisėsaugos pareigūnai sulaukė kelių dešimčių skambučių, tačiau nusikaltėlių surasti kol kas nepavyko.
Kurstė ir valdininkai
Pareigūnai teigia turintys dešimtis galimų šios provokacijos versijų. Panikos kurstymu gali būti apkaltinti ir kai kurie valdžios pareigūnai. Pylos tenka ir gyventojams.
Tik kilus ažiotažui kalbėta apie negarbingą bankų tarpusavio konkurenciją. Esą kai kuriems bankams galėję nepatikti, kad buvę žlugusio „Latvijas Krajbanka“ klientai, šiomis dienomis atgaunantys savo indėlius iki 100 tūkst. eurų, juos dažniausiai patiki „Swedbank“. Per porą savaičių šis sulaukė apie 30 tūkst. naujų klientų.
Tiesa, komercinių bankų asociacija netrukus paneigė kalbas, kad prie gandų prisidėjo kažkuris kitas bankas. Asociacija solidarizavosi su „Swedbank“ ir pareikalavo kuo greičiau ištirti šį skandalą.
Tarp versijų paminėti ir ketinimai parduoti Švedijoje esančio pagrindinio „Swedbank“ akcijas, o skandalas galėjo būti bandymas sumažinti banko akcijų vertę. Neatmetama prielaida, kad sumaištį sukėlė psichiškai nesveiki asmenys.
Kaltininkams gresia griežtos bausmės – net laisvės atėmimas iki dešimties metų.
Atsakomybė gresia ir kai kuriems žemesnio rango valdžios pareigūnams, kurie pasak teisėsaugininkų, savo veiksmais skleidė paniką tarp gyventojų. Pavyzdžiui, kelių savivaldybių vadovai šeštadienį, vis smarkiau verdant aistroms, viešai pareiškė savo vadovaujamų savivaldybių lėšas iš „Swedbank“ perkėlę kitur.
Bankas neturėjo plano?
Tiesa, akmenų įmesta ir į gyventojų daržą – už tai, kad jie neseka informacijos, pasiduoda karštakošių (o gal ir provokatorių) įtakai. Dar prieš savaitę pranešta, kad ketvirtadienį dėl modernizavimo darbų gali sutrikti „Swedbank“ internetinės bankininkystės sistemos veikimas.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)