, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Nuo kovo pradžios drastiškai išaugo virtualaus reversinio dujų importo iš Vokietijos į Lenkiją per Jamalo dujotiekį mokesčiai, rašo ekonomikos portalas Wyborcza.biz, priklausantis didžiausiam Lenkijos dienraščiui „Gazeta Wyborcza“.
Praėjusių metų pabaigoje Lenkijos naftos ir dujų koncernas PGNiG pradėjo importuoti rusiškas dujas iš Vokietijos naudodamasis virtualaus reverso paslauga. Iki šiol Jamalo dujotiekiu buvo gali transportuoti dujas tik iš Rusijos. Bet jau keturis mėnesius bendrovės, kurios prekiauja dujomis, gali užsisakyti virtualų dujų perdavimą iš Vokietijos iki Lvoveko arba Vloclaveko miesto. Čia užsakytą virtualią žaliavos partiją galima pakeisti į dujas, kurios realiai yra tiekiamos Jamalo dujotiekiu iš Rusijos link Vokietijos.
Ekspertai tvirtina, kad tokių būdu PGNiG norėjo „apžaisti“ Rusijos „Gazprom“ koncerną, kuris Lenkijai parduoda dujas po 500 JAV dolerių už 1000 kubinių metrus, o tai yra net ketvirtadaliu brangiau nei Vokietijai ar kitiems savo klientams Vakarų Europoje.
Šiais metais naudojant virtualųjį reversą galima importuoti iš Vokietijos 3,7 mlrd. kubinių metrų dujų, tai yra beveik ketvirtadalis Lenkijos poreikio. Tačiau tokia galimybė netikėtai buvo apribota.
Nuo kovo pradžios galioja nauji tarifai už dujų transportavimą Jamalo dujotiekiu. Iki šiol už virtualų prisijungimą prie vamzdžio iš Vokietijos pusės reikėjo mokėti 13,12 zloto už 1000 kubinių metrų dujų. Dabar reikia mokėti dvigubai daugiau.
PGNiG atstovai sako, kad dėl to virtualus importas tampa mažai pelningas. Wyborcza.biz skelbia, kad naują tvarka pasiūlė dujotiekio savininkė bendrovė „EuroPolGaz“, kurios po 48 proc. akcijų turi PGNiG ir „Gazprom“, bet visus strateginius sprendimus priima rusai. Tai numato 2010 metų Lenkijos ir Rusijos dujų sutartis.
„EuroPolGaz“ bando apsiginti ir tvirtina, kad naujus tarifus nustatė pagal Lenkijos kainų reguliavimo įstaigos (LKRĮ) reikalavimus. LKRĮ nesugebėjo paaiškinti, kodėl pareikalavo pakeisti ligšiolinę tvarką ir apriboti pigesnių dujų importą iš Vokietijos.
„Įstaiga pripažino, kad jokie įstatymai, nei Lenkijos, nei ES, detaliai nereguliuoja dujų reverso. Tai kodėl padidino mokesčius? LKRĮ atstovai tvirtina, kad įstaigos vadovą keisti mokėjimo tvarką paskatino kitų dujų operatorių Vakarų Europoje pavyzdys“, – rašo Wyborcza.biz ir pastebi, kad „pavyzdys“ nėra teisinė sąvoka.
KOMENTARAI (0)