, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy iki paskutinės akimirkos vylėsi išvengti reitingų agentūrų kaltinamojo nuosprendžio, kurį ką tik paskelbė „Standard & Poor‘s“ (S&P). To pakanka, kad prezidentas pradėtų tikėti skaičiumi 13 paženklinto penktadienio lemtimi, kai iki pirmojo prezidento rinkimų etapo teliko 100 dienų, skelbia „Le Monde“.
Susiklosčius tokioms aplinkybėms iškart dingsta nuostaba, kodėl šalies žiniasklaida į Prancūzijos kredito reitingo sumažinimą nuo aukščiausio – AAA iki AA+ žvelgia kaip į politinį, o ne finansinį šoką. Tuo labiau kad prezidentas aukščiausią šalies vertinimą buvo paskelbęs „valstybės turtu“.
Vis dėlto rinkose Prancūzijos reitingo sumažinimas nuostabos nesukėlė. Daugelio ekonomistų nuomone, Prancūzija jau kurį laiką nebuvo nusipelniusi aukščiausio vertinimo. Ekspertai primena, kad šiuo vertinimu šalis džiaugėsi nuo 1975 m., tačiau nuo pat 1974 m. ji neturėjo subalansuoto biudžeto.
Kaip pastebi „Le Monde“, praeitų metų gruodį N. Sarkozy galėjo guostis mintimi, kad amerikiečių agentūra S&P buvo pradėjusi įtartinai žvelgti ir į Vokietiją. O krytis žemyn kartu su šia kaimyne Prancūzijai būtų buvusi garbinga išeitis. Mat tokiu atveju būtų tikęs argumentas, jog agentūra ne tiek vertino N. Sarkozy biudžeto ir reformų politiką, kiek norėjo perspėti visą euro zoną ir Europos centrinį banką. Tačiau šalies vadovui nepavyko apginti Prancūzijos, kaip Vokietijos alter ego, įvaizdžio.
Berlynas suskubo ištiesti pagalbos ranką, kad ir menką, Paryžiui: vokiečių finansų ministras Wolfgangas Schaeuble paskelbė, jog nereikia „pervertinti“ agentūrų. Tačiau Prancūzijos prezidentūroje pyktis liejosi laisvai. S&P verdiktas buvo smerkiamas ir už tai, kad pasigirdo tą pačią savaitę, kai Europos rinkos buvo pradėjusios stabilizuotis.
Praėjus šiek tiek laiko N. Sarkozy, atrodo, susitaikė su pirminiu šoku. Kaip pastebi „Le Figaro“, per oficialių vizitą Ispanijoje prezidentas buvo linkęs sumenkinti prarasto aukščiausio reitingo svarbą. Per spaudos konferenciją užsienio šalyje N. Sarkozy iš pradžių net atsisakė atsakyti į vieno žurnalisto klausimą apie suprastėjusį Prancūzijos reitingą.
Tačiau netrukus pasigirdo geros žinios iš agentūros „Moody‘s“, kuri Prancūzijai paliko trijų A vertinimą. Trečia pasaulinio lygio agentūra „Fitch“ taip pat sutiko su „Moody‘s“ vertinimu. Tai N. Sarkozy padėjo atgauti jėgas. Jo teigimu, prarastas Prancūzijos aukščiausias reitingas iš esmės nieko nekeičia, nes valstybių ekonomikos politiką apibrėžia toli gražu ne reitingų agentūros. Ta pačia proga prezidentas nedelsdamas ėmėsi tikslingos kontratakos prieš savo oponentus. Prieš tuos, kurie buvo tokie „šnekūs“ praėjusį penktadienį, tačiau kurie nepratarė nė žodžio pirmadienį. Pasak šalies vadovo, prancūzai negali pasitikėti socialistų kandidatu, kuris, „regis, džiaugiasi“ Prancūzijos aukščiausio reitingo praradimu, pastebi lefigaro.fr.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)