, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Europoje prasidedant rinkimų sezonui vėl prisiminta euro zonos krizė ir grandioziniai taupymo planai. JAV spaudos dėmesį šią savaitę patraukė į recesiją grįžtančio Senojo žemyno gyventojų kova prieš taupymą. Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) išplatinus niūrias ekonomikos augimo prognozes, susimąstyta apie taupymo efektyvumą. Dar daugiau, atsiminta augimo nauda, nors investuotojai ir nėra linkę teigiamai vertinti galimo išlaidų didinimo artimiausiu metu.
„Vienos vyriausybės krito, o kitų pamatai braška, tuo tarpu į valdžią kėsinasi nacionalistinės partijos“, – skambiai straipsnį pavadinimu „Taupymo pabaiga? Nepatenkinti rinkėjai grumiasi dėl ES ateities“ pradeda „The Washington Post“. Vokietijos skatinama finansinė drausmė sukuria užburtą ratą, kuomet mažinant išlaidas stoja augimas, dėl ko kyla dar didesnis taupymo poreikis. „Dabartinės priemonės Europoje lėtina taip reikalingą atsigavimą“, – dienraščiui teigė Europos reformų centro ekonomistas Simonas Tilfordas.
Rašoma, kad nepatenkinti rinkėjai ir jiems pataikaujančios partijos jau nuvertė vyriausybę Nyderlanduose, prancūzai žada išrinkti už išlaidų didinimą pasisakantį prezidentą, o čekų ir rumunų minios, nematytos nuo sovietinio žlugimo, šturmuoja gatves. Tačiau „The Washington Post“ pastebi, kad nors taupymo priemonės skaudžiai veikia piliečių finansus, politinės partijos, siekdamos aukštesnių reitingų, gali pradėti vengti priiminėti ilgalaikėje perspektyvoje naudingus sprendimus. Dar daugiau, ekspertai ragina liberalizuoti darbo rinką palengvinant įdarbinimo ir atleidimo sąlygas, esą tokiu būdų būtų pristabdytas darbo vietų iškėlimas į Azijos šalis.
Dienraštyje taip pat pastebima, kad dėl griežto taupymo didėja radikalių partijų populiarumas. Neonacistinė „Auksinės aušros“ partija pirmauja rinkėjų apklausose Graikijoje, o Nyderlandų vyriausybė griuvo po to, kai antiislamiškasis Geertas Wildersas ir jo šalininkai pasitraukė iš valdančiosios koalicijos.
Tuo tarpu „The New York Times“ kalba apie klibantį Vokietijos, kaip Europos gelbėtojos, vaidmenį. „Taupymas aiškiai neduoda norimų rezultatų, tad natūralu, kad susimąstoma ir apie kitokias problemos sprendimo galimybes“, – dienraščiui teigė Barselonos Tarptautinių santykių centro vadovas Jordis Vaqueras i Fanesas. Vokietijos įkvėptas taupymo vajus patiria lėtėjančios ekonomikos, baikščių rinkų ir artėjančių rinkimų spaudimą.
„Protestuotojais užtvindytos Europos gatvės byloja, kad vien taupymu kelio į sėkmę praskinti nepavyks – reikia skatinti augimą“, – rašo „The New York Times“. TVF vadovė Christine Lagarde, Italijos premjeras Mario Monti bei JAV iždo sekretorius Timothy Geithneris aktyviai ragina Senojo žemyno vadovus pradėti rimtai galvoti apie ekonomikos skatinimą. Pastebima, kad net ilgalaikis Angelos Merkel sąjungininkas Nicolas Sarkozy, spaudžiamas rinkimų, prabilo apie išlaidų didinimą.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)