, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Nuosekliai „Wikileaks“ veiklą ir kitus su tuo susijusius įvykius pasaulyje stebintiems žmonėms savaitgalį Londone vykusi diskusija galėjo priminti fantastinio filmo superherojų susitikimą. Pokalbį tarp „Wikileaks“ vyriausiojo redaktoriaus Juliano Assange‘o ir slovėnų filosofo Slavojaus Žižeko moderavo amerikiečių žurnalistė Amy Goodman. Pabrėždami „Wikileaks“ darbo etiką ir filosofiją kalbėtojai diskutavo apie galios pasaulyje pusiausvyrą, valstybių vykdomą propagandą ir cenzūrą bei daugelį kitų informacinės visuomenės problemų.
Radikalus šiuolaikinio postmodernaus kapitalizmo kritikas S. Žižekas, paklaustas apie „Wikileaks“ reikšmę, sau įprastu stiliumi papasakojo anekdotą: „Vyras gali abstrakčiai žinoti apie savo žmonos neištikimybę, tačiau jei jam parodoma nuotrauka, kurioje ji pavaizduota su kitu vyru, viskas pasikeičia“. Panašiai yra ir su „Wikileaks“ atskleidžiamais dokumentais – visuomenė žino, kad vyksta purvini dalykai, bet žiniasklaida apie juos informuoja tokiu būdu, jog žmonėms paprasčiau juos ignoruoti.
Anot S. Žižeko, nors skeptikai teigia, kad mes ir taip žinome, jog kiekviena jėga, norėdama užtikrinti savo funkcionavimą, privalo daryti nuolaidų, turi teisę spręsti, ką sakyti ir ko ne, žiniasklaida vis tiek užsiima objektyviai pasaulį atvaizduojančios organizacijos laikyseną.
„Žinoma, mes visi suprantame, kad jie nesako visos tiesos, bet tai ir yra ideologijos gudrybė. Net jei jie ir nemeluoja tiesiogiai, jų potekstė, elgesys yra melas, ir „Wikileaks“ tai atskleidžia“, – samprotavo filosofas.
Filosofė, stereotipinio visuomenės mąstymo kritikė Nida Vasiliauskaitė mano, kad esminis „Wikileaks“ nuopelnas yra įvardijimas to, ką visi ir taip „žino“: „Jei karalius vaikšto nuogas, bet visi apsimeta, kad to nemato, tai nei karaliaus nuogumas, nei publikos žinojimas apie tai neturi jokios sociopolitinės reikšmės: galios struktūroms nerūpi, ką mes žinome, matome ar manome tol, kol nepaisant žinojimo, matymo, manymo – sutinkame elgtis taip, tarsi nežinotume. Bet tereikia kažkam išdrįsti pasakyti garsiai – ir viskas radikaliai keičiasi: „valdžios magija“ išsisklaido ir karaliaus statusui iškyla rimtas pavojus“. Anot N. Vasiliauskaitės „Wikileaks“ provokuoja viešai demonstruoti ryžtą tam, kad šis „tylos paktas“ būtų nutrauktas.
Sekmadienį savo 40-ąjį gimtadienį atšventęs „Wikileaks“ įkūrėjas J. Assange‘as diskusiją užbaigė mintimis apie ateitį: „Norėčiau matyti ateitį, kurioje galime laisvai dalintis savo svajonėmis ir faktine informacija apie pasaulį, o istorija yra nekeistina ir nemodifikuojama. Reiktų visiškai pašalinti idėją, kad tie, kurie kontroliuoja dabartį, kontroliuoja ir praeitį. Būtent iš to kyla teisingumas, nes dauguma mūsų turi instinktą teisybei ir yra pakankamai intelektualūs. Jei mes galėsime komunikuoti ir organizuotis tarpusavyje, visa kita atsitiks daugmaž savaime“.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)