, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Nespėjus išblėsti žiniasklaidos įstatymo sukeltam skandalui, Vengrija – ir vėl europiečių dėmesio centre. Pirmadienį šalyje priimta konstitucija, daugelio manymu, yra nesuderinama su Europos Sąjungos (ES) vertybėmis, žmogaus teisėmis ir įstatymo viršenybės principu.
Vengrijos parlamentas, kuriame du trečdaliai vietų priklauso valdančiajai konservatyviai „Fidesz“ partijai, sėkmingai priėmė konstituciją, nepaisant to, kad dvi iš trijų opozicinių partijų – socialistai ir žalieji – apskritai boikotavo balsavimą ir išėjo iš parlamento salės. Net radikali dešinioji partija „Jobbik“ balsavo prieš įstatymą.
„Visgi nepasakyčiau, kad Vengrijos demokratijai neišvengiamai gresia mirtinas pavojus“, – ramina vengrų žurnalistas Attila Mongas, labiausiai pagarsėjęs skandalingojo žiniasklaidos įstatymo kritika. Anot jo, vyriausybės ir valdančiosios partijos veiksmus „atidžiai stebi tiek vengrai, tiek ir įvairios tarptautinės organizacijos“.
Šiuo metu ES pirmininkaujanti Vengrija jau anksčiau privertė sunerimti tarptautinę bendruomenę ir šalies pilietinę visuomenę – metų pradžioje šalyje įsigaliojo žiniasklaidos įstatymas, suvaržantis žodžio laisvę ir išplečiantis valstybės galias kontroliuoti bei cenzūruoti žiniasklaidos priemones.
Kritika iš visų pusių
A. Mongas IQ.lt komentavo, kad naujoje konstitucijoje vis dėlto yra nemažai nerimą keliančių elementų. Pavyzdžiui, smarkiai apribojami Konstitucinio teismo įgaliojimai peržiūrėti įstatymus, susijusius su mokesčių ir biudžeto klausimais.
„Tarptautinis spaudimas yra svarbus, ES kritika yra labai svarbi, tačiau visų svarbiausia, kad patys vengrai kovotų už savo žmogaus teises“, – sako A. Mongas.
Opozicijos partijos pasipiktinusios, kad konstitucija sumažina tokių institucijų kaip centrinis bankas ir Konstitucinis teismas nepriklausomybę. Šitaip esą išbalansuojama šalies „stabdžių ir atsvarų“ sistema, o valdžia sukoncentruojama išimtinai tik valdančios „Fidesz“ partijos rankose.
Vengrijos kaimynėms Slovakijai, Rumunijai ir Serbijai, kuriose gyvena ketvirtadalis visų etninių vengrų, ypač nepatinka konstitucijoje deklaruojama „Vengrijos atsakomybė už etninius vengrus už valstybės sienų“. Dokumentas įdomus ir savo „krikščioniškaisiais“ aspektais, iš kurių labiausiai žmogaus teisių aktyvistams užkliūna embriono apsauga „nuo apvaisinimo“ ir tai, kad santuoka yra įteisinama tik „tarp vyro ir moters“.
Visgi arogantiškiausias yra ne tiek konstitucijos tekstas, kiek valdančiosios „Fidesz“ partijos elgesys. Nors su visuomene ir buvo konsultuojamasi, tačiau valdantieji nematė jokio reikalo organizuoti referendumo (mat ankstesnė konstitucija formaliai jo nereikalauja). Be to, parlamentui buvo duotas vos mėnuo laiko apsvarstyti dokumento tekstą.2 psl. >>
ar galite konkreciau ivardinti keleta konstitucijos punktu? vien nuotrupos ir trupiniai is kitu naujienu.
http://www.euractiv.com/sites/all/euractiv/files/CONSTITUTION_in_English__DRAFT.pdf
Apgailėtinas straipsnis, kokia yra bėda mažai parašyta, bet daugiausia aprašyta visokių interviu. kam tų interviu jeigu nėra žiinoma apie ką kalbama.
Pingback: „Viešosios tvarkos“ siekė mušdami čigonus | IQ.lt