, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Seimas nusprendė įteisinti greitesnę tvarką, pagal kurią valstybė galėtų perimti žemę visuomenės poreikiams ypatingos svarbos projektams įgyvendinti. Vienas tokių projektų – europinė geležinkelių vežė „Rail Baltica“, kuris esą būtų pasmerktas nesėkmei, jeigu valstybė negalėtų greičiau perimti žemės iš savininkų.
Ypatingos valstybinės svarbos projektais Seimas, Vyriausybės teikimu, galės pripažinti tik projektus energetikos infrastruktūros, transporto infrastruktūros ir krašto apsaugos srityse.
Pritardamas teikiamam projektui Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Mantas Varaška įžvelgė būtinybę tobulinti teisinius procesus: „Mums dar būtina artimiausioje ateityje peržiūrėti Administracinių teismų kompetencijas ir Administracinių teismų vykdomus procesus, dėl tokių klausimų teisminio nagrinėjimo, kad jie dėl trečiųjų asmenų interesų ir jų skundų būtų įgyvendinami kiek galima greičiau“.
Prieš įstatymo projektą pasisakiusio Krikščionių partijos frakcijos nario Jono Ramono nuomone, lieka neišspręstas atsiskaitymo su žemės savininkais klausimas, nes paėmus žemės ūkio paskirties žemę ir keičiant jos paskirtį, o tai yra būtina įgyvendinant ypatingos valstybės svarbos projektus, kils žemės vertė.
Dėl atsiskaitymo už paimamą žemę abejonių kilo ir žemės savininkus vienijančiai organizacijai.
Numatomas tik vienas atlyginimo už paimamą žemę atlyginimo būdas – pinigais pagal rinkos vertę. Taip pat bus atlyginama ir paimamoje žemėje esančių sodinių, medynų tūrio, negauto derliaus, įdėtų lėšų žemės ūkio produkcijai ir miškui auginti vertė, visi kiti savininko ar kito naudotojo nuostoliai, patirti dėl žemės sklypo ir jame statomų ar jau pastatytų statinių, įrenginių, taip pat iškėlimo iš visuomenės poreikiams paimamo turto išlaidos.
„Šis įstatymas kaip tik garantuoja teisingą atlyginimą. Žemę vertins ekspertai, atestuoti turto vertintojai ir pagal tai bus atsiskaitoma. Jeigu savininkas ginčys šį įvertinimą, tai teismas vėl paskirs ekspertus ir vertinimas bus padarytas naujas“, – sakė Europos reikalų komiteto pirmininkas Česlovas Vytautas Stankevičius, pabrėžęs, kad žemės paėmimas visuomenės poreikiams, įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus, yra valstybinės reikšmės klausimas.
Vienas pirmųjų tokių projektų, kuriam įgyvendinti būtų pasinaudota įstatymo pataisomis, yra geležinkelio linijos „Rail Baltica“ tiesimas.
Darbo partijos frakcijos atstovas Kęstutis Daukšys, kritikuodamas įstatymo priėmimo skubą, ragino pirmiausia suskaičiuoti, kiek iš viso sklypų reikėtų perimti į valstybės rankas, ir tik po to inicijuoti teisės aktų pataisas. Kiti opozicijos atstovai taip pat abejojo, ar valstybės užmojai kuo greičiau visuomenės reikmėms perimti privačią žemę neprieštarauja Konstitucijai.2 psl. >>
Pingback: „Rail Baltica“ turtų nesukraus | IQ.lt
Pingback: „Rail Baltica“ liko palaiminti Seimui | IQ.lt
Pingback: „Rail Baltica“ suteiktas ypatingos svarbos statusas: privačios žemės kelio nepastos | IQ.lt