, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Ruošdamasis artėjantiems Rusijos prezidento rinkimams dabartinis šalies premjeras Vladimiras Putinas siūlo sukurti Eurazijos sąjungą, kuri apims Rusiją, Baltarusiją ir Kazachstaną.
Spalio 4 dieną V. Putinas laikraštyje „Ivestja“ paskelbė straipsnį, kuriame pasakoja apie savo norą sujungti buvusias Sovietų sąjungos valstybes į Eurazijos sąjungą. Dabartinis Rusijos premjeras tikisi, kad naujoji sąjunga iškils ant jau egzistuojančio Muitų susitarimo pamato, kuris numato, kad nuo 2012 m. tarp Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano bus panaikintos visos kliūtys, trukdančios laisvai prekybai bei laisvam kapitalo ir darbo jėgos judėjimui.
V. Putino iniciatyva atsirado kaip tik tuo metu, kai Rusija baigia derybas dėl įstojimo į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO). Nors yra žinoma, kad Rusijos premjeras skeptiškai vertina PPO ir jos taisykles, vis dėl to nauja idėja gali prisidėti prie Rusijai palankaus sprendimo priėmimo.
Politikos ekspertai teigia, jog ši iniciatyva yra bandymas paveikti rinkėjus prieš artėjančius rinkimus, ypač tuos, kurie jaučia nostalgiją Sovietų sąjungai ir norėtų, kad seni laikai grįžtų. Nors pats V. Putinas pabrėžė, kad naujoji sąjunga tikrai nebus bandymas atkurti SSRS, tačiau jis užsiminė, kad ir daug kitų posovietinių šalių laikui bėgant gali norėti prisijungti prie šios bendrijos.
Rusijos premjero kalbos apie potencialią sąjungą nėra naujos. Tačiau iki šiol net ir pirmieji žingsniai jos link – muitų sąjunga, laisvos prekybos erdvė – sulaukdavo įvairių biurokratinių bei politinių kliūčių, o jų įgyvendinimas nuolat vėluodavo.
Kai kurie ekonomistai pabrėžia, kad naujoji sąjunga yra bandymas sukurti atsvarą ES. Tačiau didelės konkurencijos bent jau kol kas toks bendradarbiavimas nesukels. Kazachstanas yra silpnas ekonomiškai ir vienintelis svarbus jo ekonomikos pamatas yra naftos gavyba, o Baltarusijos ekonomikai po rublio devalvacijos ir krizės reikia užsienio paramos ir stambių investicijų. Patys rusai skeptiškai vertina naują premjero idėją, teigdami, kad „dvi monarchijos ir viena imperija susiburs drauge, bet nežinia, dėl ko ir kuo reikėtų didžiuotis“.
Tačiau V. Putinas optimistiškai vertina savo iniciatyvą teigdamas, kad „narystė Eurazijos sąjungoje, neskaičiuojant tiesioginės ekonominės naudos, leis kiekvienam šios sąjungos nariui greičiau ir iš stipresnės pozicijos integruotis į Europą“.
KOMENTARAI (0)