, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Metodas, puikiai pažįstamas net vaikams. Praleidęs pamokas nepažangus moksleivis bando išsisukti aiškindamas, kad sirgo. Problemų su teisėsauga turintys aukšti valdininkai ar politikai bando prisidengti tomis pačiomis ligos pažymomis.
Naujausias pavyzdys – buvusi teisėja Neringa Venckienė dėl ligos neatvyko į apklausą Panevėžio apygardos prokuratūroje. Kitas nesenas atvejis – nežinoma liga, užklupusi Seimo narį Vincą Babilių po kovo 19 dienos, kuomet jis padarė avariją ir pradingo iš įvykio vietos, o vėliau atsirado ligoninėje, kur jo negalėjo apklausti net policininkai.
Dar vienas, galima sakyti, klasikinis pavyzdys – Darbo partijos byla, kurią teismas ėmėsi aktyviau nagrinėti nuo 2011 m. gruodžio, pradėjęs liudininkų apklausą. Šioje ir taip sudėtingoje byloje nuolat susiduriama, kaip įtariama, su bandymais vilkinti bylos nagrinėjimą, atidėti teismo posėdžius dėl įtariamųjų, jų advokatų ar liudininkų ligų.
Pažyma neturėtų stabdyti
Vos pradėjęs liudininkų apklausą Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje, jau vasario mėnesį teismas turėjo atidėti posėdžius, mat susirgo vienos iš kaltinamųjų Marinos Liutkevičienės advokatė Reda Kurlavičienė. Netrukus įtariamiesiems buvo paskirti valstybės gynėjai. Tačiau kovo 16 d. posėdis vėl buvo atidėtas, nes dėl ligos neatvyko kita iš įtariamųjų – buvusi Darbo partijos biuro darbuotoja Vitalija Vonžutaitė. Tuomet teisėjų kolegija nutarė kreiptis į pažymą išdavusią medicinos įstaigą dėl išsamesnės informacijos apie šios kaltinamosios sveikatos būklę. Nepraėjus nė mėnesiui teismo posėdžiai vėl strigo: dėl ligos į balandžio 13 d. posėdį neatvyko kaltinamoji M. Liutkevičienė, be to, susirgo viena teisėjų kolegijos narė.
Gegužės 4 d. dėl ligos teisme vėl nepasirodė V. Vonžutaitė ir teisėjams teko skelbti pertrauką. Neapsikentusi teisėjų kolegija nutarė kreiptis į sveikatos apsaugos ministrą Raimondą Šukį, kad būtų patikrintas V. Vonžutaitei išduotų ligos pažymų pagrįstumas. Mat Kaune gyvenanti kaltinamoji per savo advokatą teismui vis pateikdavo pažymas, kurias išduodavo Vilniuje veikianti privati klinika.
Birželio mėnesį eilė susirgti atėjo Darbo partijos nariui Vytautui Gapšiui. Nors birželio 7 d. V. Gapšys gana žvaliai klausėsi prezidentės Dalios Grybauskaitės metinio pranešimo Seime, jau tą pačią dieną buvo išduota ligos pažyma. Teisėjų kolegija vėl paprašė gydymo įstaigos išsamesnės informacijos apie šio kaltinamojo sveikatos būklę. Žurnalistų klausinėjamas, kas taip staiga galėjo atsitikti V. Gapšiui, Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas bandė teigti, kad šiaip V. Gapšys – gana sveikas žmogus: „Gal bacila, ar kas. Temperatūra. Byla vyksta septinti metai, žmogus pirmą kartą susirgo.“
Kaip IQ teigė advokatas Darius Sauliūnas, sudėtingose bylose nėra lengva vesti posėdžius, nes reikia vienu metu surinkti daug su byla susijusių asmenų. Todėl gali atsirasti įvairių aplinkybių, dėl kurių posėdžiai neįvyksta. Tačiau būtent bylą pradedantys teisėjai vadovauja teismo procesui ir nuo jų didžiąja dalimi priklauso proceso efektyvumas.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)