, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Dar rugsėjį Europa pradėjo spėlioti, kodėl Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius leido suimti Juliją Tymošenko ir surengti parodomąjį teismo procesą. Dalis ekspertų teigė, jog tai yra noras išbandyti Europos Sąjungą dėl jos ryžtingumo santykiuose su Ukraina, kiti – jog V. Janukovyčiaus aplinkoje yra J. Tymošenko priešų, kurie prisidėjo prie susidorojimo su politike. Populiariausia versija buvo ir yra ta, kad prezidentas ameniškai nemėgsta J. Tymošenko ir nori ją patraukti sau iš kelio. Tačiau J. Tymošenko įkalinimas sukėlė tikrą audrą Europoje, o šio sprendimo kaina gali būti eurointegracijos proceso sustabdymas.
Prieš kelias dienas ES atšaukė V. Janukovyčiaus vizitą Briuselyje, taip bandydama jį paveikti bei paskatinti dar kartą apmąstyti savo poziciją dėl J. Tymošenko įkalinimo ir naujų kaltinimų jai pateikimo. Sužinojęs, kad ES planuoja nubausti jį tokiu būdu, V. Janukovyčius nesutriko ir išdidžiai pareiškė, kad jei taip nutiks, jis tiesiog „skris toliau“.
„Mes partneriai. Jeigu yra būtinybė susitikti, aš pasirengęs susitikti. Jei ne, skrisiu toliau“, – sakė jis, kalbėdamas apie planuojamą kelionę į Lotynų Ameriką, kurios metu aplankys Kubą ir Braziliją. Europos Sąjungai pakeitus susitikimo turinį ir perėjus nuo bendradarbiavimo sutarties prie J. Tymošenko paleidimo klausimo, V. Janukovyčiui iš tikrųjų nebeliko apie ką šnekėtis su Europos valstybių atstovais, nes jau anksčiau jis ne kartą pabrėžė, kad paveikti teismų sprendimus išeina už jo kompetencijos ribų.
Nuolatinis ES spaudimas pradėjo erzinti Ukrainos prezidentą. Sužinojęs apie atšauktą vizitą, jis pakeltu tonu paragino Vakarus gerbti jo šalį.
Nuolatinis ES spaudimas pradėjo erzinti Ukrainos prezidentą. Sužinojęs apie atšauktą vizitą, jis pakeltu tonu paragino Vakarus gerbti jo šalį ir papriekaištavo, kad „jie nenori girdėti“ pareiškimo apie tai, jog prezidentas nesikiša į teismų ir teisėsaugos organų veiklą. Dar anksčiau V. Janukovyčius leido suprasti, kad ES protestai ir spaudimas nepadės išlaisvinti J. Tymošenko. Ypač dabar tai tapo neįmanoma, nes ekspremjerei iškelti nauji kaltinimai, kurie gali baigtis dar vienu nuosprendžiu.
Po nuosprendžio priėmimo Ukrainos vadovo ir jo aplinkos retorika J. Tymošenko atžvilgiu labai pasikeitė. Dar vykstant procesui V. Janukovyčius buvo daug lankstesnis, kalbėjo apie savo nesugebėjimą daryti įtaką teismams bei apie tai, jog galbūt J. Tymošenko bus išteisinta ir atgaus laisvę.
ES ilgą laiką ieškojo efektyvių įtakos svertų, kurie padėtų išlaisvinti ekspremjerę, ir ji galėtų dalyvauti 2012 metų parlamento rinkimuose. Briuselio atstovai jau rugsėjį sakė, kad „po teismo nuosprendžio dar bus ne vėlu, juk po jos yra apeliacija. Ir nereikia galvoti, kad mes tikime pasakomis, jog V. Janukovyčius nedaro įtakos teismo procesui. Mes ne tokie naivūs“.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)