, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Ketvirtadienį Seime vyks balsavimas dėl naujos Švietimo įstatymo redakcijos. Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis pavadino balsavimą „lakmuso popierėliu“, esą parodysiančiu, kiek Lietuva pasiryžusi apsaugoti tautinių mažumų teises. Tuo tarpu Lietuva tvirtina įstatymu tik siekianti pagerinanti mažumų integraciją.
„Prašome, kad toliau nebūtų mažinamas mokymas lenkų kalba, o ilgai kartoti Lietuvos lenkų reikalavimai būtų įvykdyti. Jie yra lojalūs demokratinės Lietuvos piliečiai su teise išsaugoti savo tapatybę, kultūrą ir nuosavybę“, – teigia R. Sikorskis Lenkijos ambasados persiųstoje kalboje.
Ministras R. Sikorskis, rodos, aidu atkartoja Lietuvos lenkams atstovaujančių politikų teiginius, esą naujasis įstatymas sumažins lenkų kalbos mokymo apimtis. Europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis net yra pareiškęs, kad dėl šio įstatymo bus „prarastos lenkiškos mokyklos“, o situacija taps net blogesnė nei buvo sovietmečiu.
Lietuva tokius kaltinimus vadina nepagrįstais. „Lenkų kalbos, kaip dėstomo dalyko, apimtis tikrai nesumažės“, tvirtina Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) specialistė Ona Čepulėnienė. Užsienio reikalų ministerija (URM) savo ruožtu aiškina, kad naujuoju Švietimo įstatymu tiesiog siekiama pagerinti tautinių mažumų sugebėjimus kalbėti lietuviškai ir tuo pačiu jų galimybės įsilieti į visuomenę ir darbo rinką.
„Vasario pradžioje pasirodžiusi ES Žmogaus teisių agentūros studija aiškiai konstatavo, kad net 42 proc. Lietuvos tautinių mažumų atstovų nurodo nepakankamai gerai mokantys lietuviškai“, – sako užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio patarėja Renata Lazdin.
Kaista dvišaliai santykiai
A. Ažubalio atstovė taip pat pareiškė, kad Lietuva nepails kartoti argumentų, dėl kurių priiminėja naująjį švietimo įstatymą, tačiau „tai nereiškia, kad bus leista kištis į suverenios valstybės santykius su jos piliečiais ir įstatymų leidybą“.
Įtakingas Lenkijos dienraštis „Rzeczpospolita“ komentuoja, kad dėl Lietuvos URM pozicijos tik dar pablogės dvišaliai Lietuvos ir Lenkijos santykiai. Kaltinimas Varšuvai kišimusi į Lietuvos vidaus reikalus esą buvo nediplomatiškas ir „per stiprus“.
Konservatyvios linijos besilaikanti „Rzeczpospolita“ teigia, kad švietimo įstatymo pakeitimas skirtas tam, kad „lenkai būtų sulietuvinti“. Lietuvos pateikiami duomenys apie lenkų mažumos situaciją esą neturi nieko bendra su pačių lenkų įsitikinimu apie jų padėtį. „Nieko gero tai nežada. Nei Lietuvos lenkams, nei Lietuvos ir Lenkijos santykiams – jie taps dar blogesni negu dabar“, – gąsdina lenkų dienraštis.
Lietuviai nemato problemos
Lietuvos politikai tuo tarpu iš tikrųjų „nepailsta kartoti“, kad neskriaudžia tautinių mažumų ir kad lenkai Lietuvoje turi tokias galimybes, kurių nesuteikia jokia kita šalis. Premjeras Andrius Kubilius sako, kad Lietuva yra vienintelė šalis už Lenkijos ribų, kur lenkų kalba galima gauti išsilavinimą nuo darželio iki universiteto. Iš 160 už Lenkijos ribų esančių mokyklų, 100 yra Lietuvoje, kaip ir vienintelis lenkiškas universitetas užsienyje.2 psl. >>
Arvydas Damijonaitis
2011 04 16 09:10
1.Okupantus rusus ir okupantus lenkus vienija politika ignoruoti tarptautinę teisę,įzuoliuti Lietuvą tarptautinių arbitražų erdvėje.2.Okupantai visuomet turi savo parankinius provokatorius,kurie okupacinius padarinius primeta Lietuvos pusei.Tomaševskiai yra tokių provokatorių pavyzdžiai.3.Dėl sostinės Vilniaus okupacijos,dėl akivaizdžių genocidinių nusikaltimų požymių Lietuvos pusė privalo kreiptis į tarptautinį arbitražą.4.Rusija niekšiškai išnaudoja Vilniaus lenkišką okupaciją,kaip priemonę “SKALDYK IR VALDYK”,stato atomines elektrines Lietuvos pasienyje.5.Lietuviai,čečėnų pavyzdžiu ,gali tapti “teroristais”,nes ir Rusija ir Lenkija brutaliai pažeidžia lietuvių teisę GYVENTI..
vincas2011 04 16 08:21..”Tuteišai’ kalba rusiškai arba “po prostu”,Lenino paminklą saugojo labiausiai,braškių lysves apie Šalčininkus trešia ismatomis iš savo tualetų,ant tų tualetų reikia parašyti rusiškai..Tai tokia yra jų sovietmečio paveldo kultūra.Juos tik mokykloje moko kalbėti okupacine lenkų kalba.Reikia kreiptis į tarptautinį arbitražą,kelti bylą dėl okupacijos padarinių Lietuvai.Vokiečiai visiems moka ,okupantai rusai ir lenkai neturi sąžinės..Negali būti jokios lygiavos,tomaševskiai yra rusų priedanga…Vincas,
Tie lenkai kazkokie laukiniai. Vokieciai Klaipedoj sugebejo adaptuotis, lietuviai Anglijoj irgi, o lenkai, tai ka as zinau.. Is kur tokiu nesveiku atsiranda, tai neisivaizduoju.. Lietuvoj nori igyti lenkiska issilavinima..
DD Tegu dziaugiasi, kad apskritai cia yra lenku mokyklu!!! Nebesupranta, kad ne Lenkijoj, o Lietuvoj randasi..