, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Europos Sąjungos lyderiai susitarė atlikti saugumo testus Europos atominėse elektrinėse. Negana to, praėjusią savaitę posėdžiavusi Europos viršūnių taryba (EVT) nutarė, kad testus atlikti bus reikalaujama ir iš kaimyninių šalių, tokių kaip Turkija ar Rusija. Tačiau kaip išsireikalauti, kad testų neišlaikiusios jėgainės būtų uždarytos, ES kol kas dar nežino.
Vadinamieji patikimumo testai bus pradėti vykdyti šių metų antroje pusėje. Bus tikrinamas atsparumas galimiems žemės drebėjimams, potvyniams, lėktuvų sudužimams, teroristų atakoms, taip pat techninis reaktorių patikimumas bei amžius. Šiuos testus pasiūlė Europos Komisijos Energetikos komisaras Güntheris Oettingeris, greičiausiai siekdamas apraminti Japonijos nelaimės išgąsdintus europiečius.
Testuos ir už ES ribų
EVT išsikelta užduotis bus nelengva, visų pirma dėl to, kad energetinio saugumo užtikrinimas nepasibaigia ties ES sienomis. „Mes gerbiame savo kaimynų suverenitetą, tačiau esame įsitikinę, kad tai globalios atsakomybės klausimai“, – sakė Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso.
„Rusai nėra kvaili ir supranta, kad negali visko daryti patys“, – sako Lietuvos energetikos instituto direktorius Eugenijus Ušpuras.
Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė džiaugėsi, kad ES lyderiai pritarė Lietuvos pasiūlymams, ir patikimumo testai būtų atliekami ir už ES ribų esančioms bei planuojamoms branduolinėms jėgainėms. Šis klausimas ypač svarbus Lietuvai, kurios pašonėje dygsta net dvi rusiškos jėgainės.
„Rusai nėra kvaili ir supranta, kad negali visko daryti patys“, – sako Lietuvos energetikos instituto direktorius Eugenijus Ušpuras. Anot jo, Rusija, Ukraina, Turkija ir kitos „sudėtingos“ valstybės pakankamai palankiai žiūri į ES ketinamus įdiegti patikimumo testus ir žada prie jų savanoriškai prisidėti. Rusija netgi „žengė žingsnį pirmyn“ ir pati ėmėsi organizuoti atominės reaktorių patikrinimus kartu su ekspertais iš JAV.
Populiarus Rusijos laikraštis „Nezavisimaja gazeta“ skelbia, kad ES pareiškimas dėl atominių elektrinių yra „teisine prasme neteisingas“, tačiau iš esmės neturėtų kilti didelių kliūčių, nes patys rusai siekia užtikrinti elektrinių saugumą. Anot leidinio, europiečių nerimas dėl Rusijos planų statyti atominę elektrinę „pačiame Europos centre“, t.y. Kaliningrado srityje, yra visiškai suprantamas.
Paliks atsakomybę valstybėms?
Visgi didžiausias politinis iššūkis bus užtikrinti, kad testai būtų pakankamai griežti, o reikalavimų neatitinkantys objektai – iš tikrųjų uždaryti.
Tokios valstybės kaip Prancūzija, kuri apie 80 proc. savo energijos pagamina atominiuose reaktoriuose, bei Didžioji Britanija, yra įsitikinusios, kad jų kontrolieriai atliks patikrinimus geriau, negu atsiųstieji iš Briuselio. Tad galiausiai ES institucijoms teks derinti reaktorių kontrolę atskirai su kiekviena valstybe.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)