, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Ai Weiwei, bene garsiausias šiuolaikinis Kinijos menininkas, filosofas ir visuomenės veikėjas šį sekmadienį buvo suimtas Pekino oro uoste. Apie jo likimą iki šiol nėra jokių žinių.
A. Weiwei suėmimas – dar vienas ženklas, kad valdančioji Komunistų partija stiprina represijas prieš savo kritikus. Griežtų veiksmų Kinijos valdžia ėmėsi prasidėjus revoliucijoms Arabų pasaulyje.
„Human Rights Watch“ duomenimis, nuo vasario vidurio Kinijoje jau buvo suimti mažiausiai 23 teisininkai, aktyvistai ir tinklaraštininkai.
Internete vis intensyviau bendraujantys ir taikius mitingus mėginantys organizuoti disidentai paskatino Kinijos valdžią sustiprinti cenzūrą. Taip pat buvo priversti atsistatydinti kelių liberalesnių dienraščių redaktoriai, įvesti griežti apribojimai šalyje dirbantiems užsienio reporteriams.
Tarptautinės žmogaus tiesių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“ duomenimis, nuo vasario vidurio Kinijoje jau buvo suimti mažiausiai 23 teisininkai, aktyvistai ir tinklaraštininkai. Jiems pareikšti kaltinimai daugiausia dėl neramumų kurstymo. Dar per šimtą žmonių patyrė kitokias represijas, pradedant policijos persekiojimais ir baigiant namų areštu.
A. Weiwei – valdžios akiratyje
Savo kritika valdančiajai Komunistų partijai įkyrėjęs 53 metų A. Weiwei jau buvo patyręs valdžios persekiojimus. Praėjusiais metais menininkui buvo sutrukdyta išvykti į užsienį, greičiausiai todėl, kad jis negalėtų dalyvauti įkalinto Kinijos žmogaus teisių aktyvisto Liu Xiaobo apdovanojimų ceremonijoje Osle, kur pastarajam buvo skirta Nobelio taikos premija.
Taip pat A. Weiwei teko patirti ir namų arešto skonį. O šių metų sausį kaip atpildas už politinę kritiką buvo sugriauta menininko studija Šanchajuje. Tačiau nuo rimtesnio persekiojimo bent iki šiol šį įvairiapusišką ir originalų menininką apsaugodavo jo tėvo, žymaus poeto vardas ir tarptautinis pripažinimas.
Šiuo metu A. Weiwei ekspozicija „Saulėgrąžų sėklos“ demonstruojama Londono „Tate“ šiuolaikinio meno centre. Taip pat jis prisidėjo ir kuriant garsiojo „paukščio lizdo“ formos Pekino 2008 metų olimpinių žaidynių stadiono dizainą.
Kinija patiria spaudimą
Nuo tada, kai sekmadienį A. Weiwei buvo suimtas, galimybės su juo susisiekti ar gauti daugiau žinių neturėjo net patys artimiausi menininkui žmonės. Užsienio šalių politikai išreiškė didelį susirūpinimą dėl menininko sulaikymo ir reikalauja jį nedelsiant paleisti.
A. Weiwei suėmimas tapo proga tarptautinei bendruomenei sugėdinti Kiniją ir dėl bendros politinės situacijos suprastėjimo.„Nepriklausomos pilietinės visuomenės plėtra ir žmogaus teisių užtikrinimas įstatymais yra būtini atributai ilgalaikiam Kinijos klestėjimui ir stabilumui“, – tvirtino Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Williamas Hague’as .2 psl. >>
Rytoj, Europos Parlamentas priims rezoliucija smerkiancia Ai Weiwei sulaikyma. Valstybes sekretore Clinton taipogi turetu pasakyti kalba kviesdama Liaudies Respublikos valdzia nustoti zmogaus teisiu gyneju persekiojima.
Kol pasaulis sprendzia problemas Siaures Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose, kinai tyliai ir sistemingai suverzia pancius. Tokie veiksmai kaip Ai Weiwei neturetu praeiti be atgarsio.