, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Ignalinos atominėje elektrinėje (AE) iki spalio pabaigos turės būti atlikti vadinamieji streso testai, kurių metu bus iš naujo įvertintas elektrinės saugumas. Po Fukušimos AE avarijos ES nutarė atlikti naujus atsparumo bandymus visose – ir veikiančiose, ir sustabdytose – ES branduolinėse jėgainėse.
Apie tai antradienį pranešė Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI), reaguodama į ankstesnį Europos Vadovų Tarybos sprendimą, priimtą dėl Fukušimos jėgainėje įvykusios avarijos, kurią sukėlė žemės drebėjimas ir cunamis.
Iki šiol vertinant branduolinių elektrinių saugą daugiausia dėmesio buvo skiriama projektinėms avarijoms – toms, kurios gali kilti dėl reaktoriaus dizaino ar kitų su pačia elektrine susijusių veiksnių. Tačiau, pasak Kauno technologijos universiteto Energetikos technologijų instituto profesoriaus Jono Gylio, Fukušimos avarija parodė, kad atitinkamas dėmesys turi būti skirtas ir kitoms grėsmėms, nors jų tikimybė labai maža.
Streso testų metu bus iš naujo vertinama, ar Ignalinos AE parengta atlaikyti ekstremalius gamtos reiškinius, pavyzdžiui, žemės drebėjimą ar užtvindymą. Bus nagrinėjama, kaip elektrinė „reaguoja“ į visišką elektros energijos tiekimo nutraukimą, aušinimo skysčio praradimą bei šių avarijų derinius.
Iš pirmojo Ignalinos AE reaktoriaus jau yra iškrautas panaudotas branduolinis kuras, tačiau jo dar yra antrajame reaktoriuje. Panaudotas branduolinis kuras saugomas mažiausiai penkerius metus baseinuose šalia abiejų reaktorių, o vėliau perkeliamas į konteinerius ir laikomas specialiose saugyklose.
Streso testai bus atlikti elektrinės sustabdytiems energijos blokams, eksploatuojamai panaudoto branduolinio kuro saugyklai bei naujai statomai saugyklai.
Pasak J. Gylio, konkretaus apibrėžimo, kas tai yra streso testas, dar nėra. Ignalinos AE atveju didžiąją dalį bandymų sudarys kompiuterinis modeliavimas, o kai kurie mazgai gali būti tikrinami eksperimentiškai, pavyzdžiui, su mažesnio mastelio modeliais.
Iki rugpjūčio 15 dienos Ignalinos AE turės pateikti VATESI peržiūrai įvertinimo eigos ataskaitą, o iki spalio 31 dienos – įvertinimo rezultatus ir galutinę ataskaitą.
KOMENTARAI (0)