, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) nusprendė, kad Rusija pažeidė įkalinto buvusio naftos magnato Michailo Chodorkovskio teises. Strasbūro teismas bendru sutarimu nurodė Rusijai sumokėti įkalintajam 24,5 tūkst. eurų kompensaciją dėl jo arešto sąlygų 2003-2005 metais ir kitų pažeidimų. Tačiau EŽTT pritrūko įrodymų dėl politinių M. Chodorkovskio bylos motyvų.
M. Chodorkovskis ir jo kolega Platonas Lebedevas buvo suimti 2003 metais, apkaltinti mokesčių vengimu ir nuteisti aštuoneriems metams. Pagal šį sprendimą jie turėjo išeiti iš kalėjimo antroje šių metų pusėje, tačiau 2010-ųjų gruodį jiems pateikti papildomi kaltinimai dėl naftos vogimo iš savo pačių kompanijos „Yukos“, ir jie nuteisti 14 metų įskaičiuojant jau atliktą bausmę. Vartai į laisvę jiems turėjo atsiverti 2017-aisiais, tačiau teismas praėjusią savaitę bausmę sutrumpino vieneriais metais – iki 2016-ųjų.
Praėjusį penktadienį buvęs naftos magnatas M. Chodorkovskis kreipėsi dėl lygtinio paleidimo. Jis už grotų atsėdėjo daugiau nei pusę termino, todėl įgijo teisę prašyti malonės, net jei nepripažįsta savo kaltės.
Septynių EŽTT teisėjų kolegija vertino pirmąjį M. Chodorkovskio teismą ir pripažino aštuonis iš penkiolikos jo skundo punktų. EŽTT paskelbė, kad M. Chodorkovskis buvo per ilgai kalinamas, kol vyko bylos tyrimas ir teismas, be to, nustatė teisminių procedūrų pažeidimų. Tačiau teismas nepripažino M. Chodorkovskio tvirtinimo, kad jo teisminis persekiojimas buvo motyvuotas politiškai.
„Tvirtinimai dėl baudžiamojo persekiojimo politinės motyvacijos turėjo būti paremti neginčijamais įrodymais, kurių nebuvo pristatyta“, – teigiama EŽTT sprendime. „Neginčijamų įrodymų“ trūkumas M. Chodorkovskio advokatams palieka galimybę dėl to paties kreiptis pakartotinai.
Jei EŽTT būtų nustatęs, kad Rusija pažeidė M. Chodorkovskio teisę į teisingą teismo procesą, 2003-2005 metų byla turėtų būti svarstoma iš naujo. Tačiau šis sprendimas nebūtų susijęs su pernykščiu M. Chodorkovskio teismu, kuriame jis nuteistas dar ilgesniam terminui.
Nepaisant to, kad svarbiausi M. Chodorkovskio skundo punktai atmesti, jo advokatai teigė, kad šis EŽTT sprendimas yra jų ginamojo pergalė ir jis yra patenkintas.
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas dar prieš EŽTT paskelbiant verdiktą teigė, kad šis neturės jokios įtakos M. Chodorkovskio bylai, kadangi Rusijos teismai sprendimus priima savarankiškai. Rusijos Aukščiausiasis teismas atsisakė komentuoti sprendimą, kol susipažins su išdėstytais argumentais.
Tuo metu Rusijos Dūmos Išorinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Leonidas Sluckis įvertino sprendimą kaip „objektyvų“, teigdamas, kad teismas atsispyrė „žiniasklaidos kampanijai“ pripažinti M. Chodorkovskį sąžinės kaliniu (angl. prisoner of conscience).2 psl. >>
Pingback: Strasbūre – dalinė „Yukos“ pergalė prieš Rusiją | IQ.lt