, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Seimas priėmė svarstyti kitų metų „Sodros“ biudžetą. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) kitiems metams planuoja 2 mlrd. litų „Sodros“ deficitą. Tačiau jau 2014 metais ministras Donatas Jankauskas planuoja subalansuotą iždą, tuo metu taip pat pradedant grąžinti neišmokėtas pensijas.
Kitąmet „Sodra“ planuoja išleisti 13,9 mlrd. litų ir gauti apie 11,9 mlrd. litų pajamų. Pasak ministro, tam, „kad prognozuojamas išlaidas galėtume padengti įmokomis, socialinio draudimo tarifą reikėtų didinti nei daug nei mažai – 8 proc. Natūralu, kad net nekyla mintis tokius sprendimus siūlyti“. Paskutinįkart „Sodros“ biudžetas subalansuotas buvo 2007 metais.
Nuo kitų metų planuojama atstatyti sumažintas senatvės ir nedarbingumo pensijas. SADM skaičiuoja, kad pensijų atstatymui 2012 metais reikės 495 mln. litų. Pagal dabartinės Vyriausybės sudarytą planą, per pastaruosius dvejus metus neišmokėtos pensijos turi būti pradedamos grąžinti 2014-aisiais ir išmokėtos per penkerius metus.
2012 metais taip pat ketinama išmokėti 1995-2002 metų nepriemokas dirbusiems pensininkams. Tam numatoma 63 mln. litų.
Pervedimai į privačius pensijų fondus kitąmet turėtų likti tokie patys – sumažinti nuo 5,5 proc. iki 2 proc. Prezidentei pareiškus, kad ji vetuotų pakeitimus, SADM atsisakė planų neįtraukti sovietmečio stažo į pensijos dydžio apskaičiavimą.
Ketinama grąžinti ir draudžiamųjų pajamų ribą į 1488 litų lygį. Šiuo metu apmokestinamos pajamos nuo 1170 litų. Nuo šios ribos priklauso motinystės ar tėvystės išmokų, ligos ir bedarbių pašalpų maksimalus dydis.
Siūloma palikti nuolat galioti sumažintas bedarbių pašalpas – kad jos sudarytų ne daugiau nei 44 proc. draudžiamųjų pajamų dydžio. Didžiausia galima bedarbio pašalpa dabar siekia 650 litų, o iki 2010-ųjų ji galėjo siekti 1049 litus. Tačiau didinant draudžiamųjų pajamų ribą, kitąmet iki 669 litų kiltų ir maksimali bedarbio pašalpa.
D. Jankauskas teigė, kad nekeičiant maksimalaus pašalpos procento tikimasi ne tik sutaupyti, bet ir didinti motyvaciją dirbti, o ne gyventi iš išmokos.
Kitų metų „Sodros“ biudžetui prognozuojamas 7 proc. augimas. Dėl esą pernelyg didelio optimizmo SADM kritikavo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis. D. Jankauskas atsakė, kad biudžetas suformuotas pagal rugsėjį Finansų ministerijos pateiktas darbuotojų skaičiaus, vidutinis darbo užmokesčio ir jo augimo bei kitų makroekonominių rodiklių prognozes.
Šiemet prognozuotos „Sodros“ išlaidos turėjo būti 13,502 mlrd. litų, o pajamos – 10,943 mlrd. litų, tačiau dėl geresnio surinkimo metų pabaigoje laukiama 11,11 mlrd. litų pajamų, taigi deficitas turėtų siekti ne 2,7 mlrd., o 2,2 mlrd. litų. Pasak ministro, daugiau lėšų surenkama dėl to, kad šiemet į darbą priimta 71 tūkst. žmonių daugiau nei atleista.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)