, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Seimas antradienį pritarė paskutinėms Mokslo ir studijų įstatymo pataisoms. To prireikė po to, kai Konstitucinis Teismas (KT) nustatė, jog kai kurios įstatymo nuostatos prieštarauja Konstitucijai. Pataisoms nepritarė tik Socialdemokratų frakcijos atstovai, aiškinę, jog naujas įstatymo nuostatas skųs KT.
Seimas pritarė pataisoms, patikslinančioms aukštųjų mokyklų tarybų sudarymo ir rektoriaus skyrimo tvarką, valstybės finansuojamų studijų krepšelių skyrimą nevalstybinėms aukštosioms mokykloms, kai tam tikrų specialistų negalės parengti valstybinės.
Sausio mėnesį neeilinės Seimo sesijos metu parlamentarai pritarė ir Laikinajam mokslo ir studijų įstatymui, užregistruotam socialdemokratų Vytenio Andriukaičio ir Juozo Oleko. Tuomet V. Andriukaitis IQ.lt teigė, kad švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus inicijuota aukštojo mokslo reforma turi būti taisoma iš esmės, o Seimui pateiktos svarstyti pataisos taip pat prieštarauja Konstitucijai.
Seimas po pateikimo buvo pritaręs socialdemokratų siūlomai aukštojo mokslo reformai, numatančiai valstybės finansavimą skirti studentams, turintiems ne mažesnį nei 8 balų vidurkį, o jų pasiekimus vertinti kas semestrą. Taip pat numatyta kompensuoti studijas tiems, kurie mokosi gerai, tačiau ne valstybės užsakytose studijų programų vietose.
Tačiau šios nuostatos Dainiaus Dikšaičio, Lietuvos studentų sąjungos prezidento, teigimu, yra priešingos jau įvykdytai aukštojo mokslo reformai: „Jei būtų pritarta joms, grįžtume trejus metus atgal. Toks įstatymas griauna viską, kas buvo pakeista. Studentai šiam variantui iš esmės nepritaria.“
D. Dikšaitis sutiko, jog ir dabartinis Mokslo ir studijų įstatymas yra taisytinas, tačiau tiek aukštųjų mokyklų valdymo nuostatos, tiek krepšelių finansavimo ar studentų rotacijos principai yra priimtini. Studentų atstovo nuomone, šios kadencijos Seimas neturėtų pritarti socialdemokratų siūlomam variantui.
Jam greičiausiai nepritars ir Darbo partijos frakcija. Nors „darbiečiai“ anksčiau ginčijo kai kurias valdančiųjų siūlomas pataisas, dabar Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys teigia, kad nepalaikys socialdemokratų varianto.
„Prasidės greitai studentų priėmimas, negalima paskutinę minutę keisti nuostatų. Dabar turime Konstitucijai neprieštaraujantį įstatymą, o socialdemokratų siūlomas variantas galėtų būti svarstomas nebent kitos kadencijos Seime. Negirdėjau, kad kas iš opozicijos ketintų palaikyti šį projektą“, – dėstė V. Gapšys.
Dabartinis Mokslo ir studijų įstatymas numato platesnes veiklos funkcijas aukštųjų mokyklų senatams. Numatyta leisti pačioms aukštosioms mokykloms, kas kiek laiko vykdyti studentų rotaciją, tačiau ne rečiau nei kas metus, o valstybės finansuojamas studijų krepšelis skiriamas tiems, kurių balų vidurkis yra ne mažesnis nei 20 proc. už atitinkamo kurso bendrą balų vidurkį.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)