, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Prezidentė krutina apkerpėjusias valstybines įstaigas ir gadina nuotaiką patogiose kėdėse sėdintiems jų vadovams ir vadovėms. Ketvirtadienį Seime pateiktos Prokuratūros įstatymų pataisos, kuriomis apibrėžiamas vadovaujančias pareigas užimančių pareigūnų kadencijos laikas ir numatoma rotacija. Prie kėdžių keitimo teks priprasti ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Vidaus saugumo tarnybos (VST), kultūros įstaigų bei ligoninių vadovams.
„Neribotas kadencijų skaičius leido kai kuriems prokuratūros vadovams postuose užsibūti dešimtmečius. Jie nesuinteresuoti dirbti efektyviau, yra suaugę pažintimis ir stabdo permainas visoje prokuratūros sistemoje“, – sako D. Grybauskaitė. Prieš porą dienų prezidentė pateikė įstatymo projektus, įtvirtinančius rotaciją ir STT. Šį pavasarį prezidentūra ketina imtis VST, kultūros įstaigų, tokių kaip bibliotekos ir kultūros centrai, bei ligoninių vadovų.
„Ten, kur vadovai neturi kadencijų, ten žmonės dirba dešimtis metų, kai kurie dar nuo nepriklausomybės atgavimo. Jie suauga su savo aplinka, atsiranda įvairūs ryšiai, keliantys korupcijos riziką“, – tvirtina L. Balsys.
„Gerais žmonėmis nereiktų mėtytis“, – mano buvęs generalinis prokuroras Algimantas Valantinas. Jis teigia, kad rotacija nėra jokia panacėja, kuri užtikrintų efektyvų institucijų darbą.
„Yra tokių žmonių, kurie visą gyvenimą pradirba tose pačiose pareigose ir niekas nepasakytų, kad jie ten su kažkuo „suaugę“ ar kažką stabdo. Nors kitam užtenka ir metų vienoje vietoje“, – tvirtina A. Valantinas.
Tuo tarpu dabartinis Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius, pareigas einantis nuo 1997 metų, paklaustas, ar tikrai ilgalaikis darbas vienose pareigose sumažina norą efektyviai dirbti, griežtai atsisakė komentuoti prezidentės pareiškimą.
Prezidentės atstovas spaudai L. Balsys tvirtina, kad aukštos kvalifikacijos žmonėmis niekas nežada mėtytis, tiesiog jiems teks pakeisti postą ir priprasti prie rotacijos. „Šiandien gali tekti dirbti Akmenėje, o rytoj – Ukmergėje“, – sako L Balsys. Anot jo, žmonės, žinodami kadencijos trukmę, galės planuoti savo ateitį ir tai jiems patiems išeis į tik naudą.
Padės kovoti su korupcija
D. Grybauskaitės atstovas L. Balsys pabrėžė, kad rotacijos įvedimas ne tik padidina įstaigų efektyvumą, kaip rodo pasienio tarnybos pavyzdys, tačiau turi ir labai svarbų antikorupcinį aspektą. „Ten, kur vadovai neturi kadencijų, ten žmonės dirba dešimtis metų, kai kurie dar nuo nepriklausomybės atgavimo. Jie suauga su savo aplinka, atsiranda įvairūs ryšiai, keliantys korupcijos riziką“, – tvirtina L. Balsys. Šį problema aktualiausia mažuose miesteliuose ir rajonuose, kur „visi vieni kitus pažįsta“.2 psl. >>
jau matome tų “rotacijų” pasekmes. beliko “rotuojant” sugriauti teisėsaugos sistemą. kitkas jau dugne