, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Seimo nariai kritikuoja Vyriausybės sprendimą ateinančių metų biudžeto deficitą mažinti 4 procentais apkarpant viešojo sektoriaus išlaidas ir tik 50 procentų atkuriant iki krizės buvusias pensijas.
Konservatorių frakcija pasmerkė premjero Andriaus Kubiliaus bei jo vadovaujamo ministrų kabineto siūlymą grąžinti pensininkams mažesnę pensijų dalį. Pensininkų skriaudėjams nepritarė ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas ir opozicijos lyderis Valentinas Mazuronis mano, kad 2012 metų biudžetas buvo pagrįstas ne faktais ir skaičiais, o viltimis.
„Biudžetui suformuoti Vyriausybė turėjo metus, o dabar vėl tenka imtis drastiškų priemonių. Visi mušėsi į krūtinę, žadėjo, kad grąžins žmonėms pensijas, bet ir vėl nuskriaudė pačius silpniausius. Valdantieji nori sumažinti viešojo sektoriaus išlaidas 4 procentais nepadarę audito. O tai reiškia atlyginimų mažinimą mokytojams, gydytojams ir kitiems.
Kad pakištum žmonėms tokią kiaulę prieš Kalėdas, reikia visai nebijoti Dievo. Matyt, A.Kubilius ir valdantieji Dievo nebijo“, – šmaikštavo V. Mazuronis.
Vyriausybė ir valdančioji koalicija žadėjo, kad kitais metais naujų mokesčių nebus, tačiau V.Mazuronis mano, kad šie pažadai dar nieko nereiškia.
„Yra daug būdų balansuoti biudžetą. Mūsų konkretūs pasiūlymai: turi būti peržiūrima mokesčių sistema, manome, kad reikėtų įvesti progresinius mokesčius. Antras dalykas – mes nemanome, kad reikia įsikandus dantimis laikytis 2,8 procentų biudžeto deficito. Pernai buvo 4,8 procento, taip, deficitas turi mažėti, su tuo sutinku. Bet jei deficitas siektų 3-3,5 procento, nieko blogo nenutiktų.
Trečias dalykas – turime atlikti valstybės valdymo auditą. Po jo paaiškėtų, kurioms sritims galima mažinti finansavimą, o kurioms – ne. Pavyzdžiui, jei stiprintume viešųjų pirkimų kontrolę, galbūt kaip tik sutaupytume kelis milijonus litų“, – svarstė V.Mazuronis.
Siūlo apmokestinti turtinguosius
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma Vyriausybės sprendimą taupyti pensininkų sąskaita pavadino nepakankamai jautriu. Jis įsitikinęs, kad galima rasti būdų, kaip nesukuriant papildomo deficito grąžinti pensijas į ikikrizinį lygį nuo sausio 1 dienos.
„Vienas iš būdų – į privačius pensijų fondus nepervesti 2 procentų ir palikti juos „Sodroje“. Prognozuojama pervedimų suma kitais metais – apie 380 milijonų litų. Tokios sumos pakaktų pensijų klausimui išspręsti.
Kitas būdas – prabangos mokesčio įvedimas, t. y. brangių būstų ir brangių automobilių apmokestinimas. Kitų šalių pavyzdys rodo, kad esant sudėtingoms ekonomikos sąlygoms, solidarizuotis kviečiami turtingesni piliečiai. Juos užgulsiantys mokesčiai galėtų būti laikini. Priminsiu, kad nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo priėmimas yra įrašytas Vyriausybės programoje, todėl jo įvedimas nebūtų kažkas netikėto“, – sakė J.Razma.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)