, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Antradienį Seimas dar kartą pamėgino paspausti Vyriausybę didinti minimalią mėnesinę algą (MMA). Parlamentarai pritarė rezoliucijai, kuria siūloma MMA nuo kitų metų sausio 1 dienos pakelti iki 1000 litų, taip pat laipsniškai didinti neapmokestinamų pajamų dydį.
Už Krikščionių frakcijos nario Vidmanto Žiemelio rezoliuciją balsavo 59 Seimo nariai, prieš – 12, o 46 parlamentarai susilaikė. Tai jau antrasis V. Žiemelio rezoliucijos projektas šiais metais, pirmąjį projektą Seimas atmetė vasaros pradžioje. Rezoliucijoje tėra viena pataisa – atsisakyta siūlymo Vyriausybei MMA iki 900 litų didinti nuo šių metų spalio 1 d., tačiau 2012 m. sausio ji turėtų siekti 1000 litų.
Anot rezoliucijos autorių, MMA didinimas esą būtų naudingas centrinės valdžios sektoriaus finansams – „Sodros“, Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) ir nacionalinio biudžetų papildomos pajamos viršytų dėl tokių pokyčių patirtas išlaidas. V. Žiemelis svarbiu MMA didinimo motyvu taip pat laiko Trišalės tarybos narių – Lietuvos pramonininkų konfederacijos ir pagrindinių profesinių sąjungų – pritarimą. Tačiau Vyriausybė iki šiol nuo MMA didinimo gindavosi smulkiųjų verslininkų argumentais, kad toks sprendimas sužlugdytų dalį smulkiojo ir vidutinio verslo atstovų.
Premjeras Andrius Kubilius rezoliucijai nepritarė ir įžvelgė Krikščionių frakcijos populiarumo siekį. „Suprantu, kad yra norinčių pasižymėti, tačiau raginčiau opozicijos frakcijas ir jų lyderius pažiūrėti situaciją tarptautinėse rinkose. Negalima švaistytis tokiais sprendimais, kurie valstybės biudžetui kainuotų 100 mln. litų ar daugiau“, – priimant rezoliuciją kalbėjo A. Kubilius.
Ekonomistas Gitanas Nausėda yra sakęs, kad MMA didinimas suteiktų tam tikrą impulsą vidaus rinkai, tačiau tai būtų labiau vienkartinis postūmis. O įgyvendinti efektyvesnį MMA kėlimo ir neapmokestinamų pajamų dydžio didinimo modelį, anot G. Nausėdos, globalinių iššūkių akivaizdoje Vyriausybei gali pritrūkti ryžto.
Šiuo metu MMA ir vidutinės algos santykis Lietuvoje yra 42 proc. Jeigu MMA Lietuvoje būtų padidinta iki 1000 litų, šis santykis viršytų 50 procentų ir būtų didžiausias Europos Sąjungoje. Tačiau pagal dabartinę MMA, kuri Lietuvoje yra 800 litų, Lietuva yra trečia nuo galo valstybė ES, lenkianti tik Rumuniją ir Bulgariją.
KOMENTARAI (0)