, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Italijos rinkėjai triuškinančia balsų persvara referendume atmetė visus Italijos premjero Silvio Berlusconio remtus sprendimus ir parodė, kad italų kantrybė jau baigiasi. Dvi dienas vykusiame referendume dalyvavo apie 57 proc. rinkėjų, iš kurių daugiau nei 90 proc. atmetė Italijos vyriausybės teisės aktų projektus dėl branduolinės energetikos plėtros, vandens tiekėjų privatizacijos ir galimybės ministrų kabineto nariams nedalyvauti teismų posėdžiuose „dėl teisėtų priežasčių“. Pastarasis Italijos vyriausybės siūlymas buvo skirtas konkrečiai S. Berlusconiui, kuris yra kaltinamas dėl piktnaudžiavimo savo padėtimi, mokesčių vengimu, seksualiniu priekabiavimu ir kitais nusikaltimais.
S. Berlusconis ir jo vadovaujama „Laisvės tautos“ partija kvietė boikotuoti referendumą, tikėdamiesi, kad rinkėjų aktyvumas bus mažesnis nei 50 proc. ir referendumas neįvyks. Vis dėlto referendume dalyvavo ne tik S. Berlusconio veikla nusivylę italai, bet ir kai kurie jo vyriausybės nariai.
Vidaus reikalų ministras Roberto Maronis ignoravo premjero kvietimą boikotuoti referendumą. Taip „Šiaurės lygai“ atstovaujantis politikas greičiausiai norėjo pademonstruoti, kad jo partija, nors ir yra jaunesnioji valdančiosios koalicijos narė, nenori būti tapatinama su S. Berlusconio politika. Gana radikalios, ypač imigrantų atžvilgiu, „Šiaurės lygos“ nariai baiminasi, kad didėjantis nusivylimas S. Berlusconiu nepakenktų jų partijai būsimuosiuose rinkimuose.
Referendumo rezultatai tapo antru iš eilės politiniu smūgiu S. Berlusconiui – prieš keletą savaičių jo partija pralaimėjo vietos rinkimus gimtajame Italijos premjero mieste Milane. Opozicinės centro kairiųjų „Demokratinės partijos“ lyderis Pierluigi Bersanis įvardijo referendumo rezultatų paskelbimo dieną kaip „nepaprastą“ ir paragino S. Berlusconį atsistatydinti.
„Tai balsavimas dėl S. Berlusconio populiarumo“, – teigė Romoje veikiančio Amerikos universiteto profesorius Jamesas Walstonas. Anot jo, vakarykščiai rezultatai parodė, kad S. Berlusconio vyriausybė yra „nebevaldoma ir impotentinė. Ir referendumas patvirtina, kad nusivylimas S. Berlusconiu stiprėja greičiau, nei mes tikėjomės.“ J. Walstonas neatmetė galimybės, kad po referendumo rezultatų iš dabartinės valdančiosios koalicijos gali pasitraukti „Šiaurės lyga“ ir tai galiausiai privestų prie pirmalaikių rinkimų. Dabartinė Italijos parlamento kadencija baigiasi 2013 metais.
„Šiaurės lygos“ lyderis Umberto Bossis iš dalies patvirtino prognozes apie koalicijoje kilsiančią įtampą, imdamas kritikuoti premjerą ir viešai pareikšdamas, kad S. Berlusconis „prarado savo sugebėjimus bendrauti televizijoje“.
Pats S. Berlusconis pripažino nepalankius referendumo rezultatus ir teigė į juos atsižvelgsiąs. „Didelis aktyvumas rodo dalies piliečių valią dalyvauti priimant sprendimus dėl mūsų ateities ir to negalima ignoruoti, – teigė S. Berlusconis. – Italų išreikšta pozicija yra aiški visais referendumo klausimais. Vyriausybė ir parlamentas privalės atitinkamai reaguoti.“2 psl. >>
KOMENTARAI (0)